Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Sprzęt stomijny i urologiczny dla dziecka bez limitów? To możliwe!

13.10.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Marta Kuśmierz
Ręce liczące stuzłotowe banknoty

Zobacz, jakie uprawnienia ma Twoje dziecko do 18. roku życia w ramach ustawy „Za Życiem” przy zaopatrywaniu się w sprzęt stomijny i urologiczny.

Ustawa o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za Życiem” z 4 listopada 2016 r. znosi limity ilościowe i czasowe w użytkowaniu wyrobów medycznych wydawanych dla dzieci do 18. r. ż.

Co jest potrzebne, by skorzystać?

Podstawą do skorzystania z wyrobów medycznych na zasadach określonych w ustawie „Za Życiem” jest:

  1. zaświadczenie, które potwierdza ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, powstałą w prenatalnym okresie rozwoju dziecka albo w czasie porodu. Zaświadczenie takie może wydać lekarz:
    1. podstawowej opieki zdrowotnej,
    2. lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który posiada specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie: położnictwa i ginekologii, perinatologii, neonatologii lub pediatrii;
  2. zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne (część A zlecenia). Lekarz wpisuje na zleceniu liczbę wyrobów medycznych, których dziecko potrzebuje.

Ważne!

Należy podkreślić, że o ilości miesięcznego zaopatrzenia w wyroby medyczne decyduje każdorazowo osoba wystawiająca zlecenie i bierze odpowiedzialność za wystawienie zlecenia zgodnie ze stanem klinicznym pacjenta – przypomina Magdalena Szefernaker, główny specjalista Biura Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Co dalej?

Zaświadczenie oraz nowe zlecenie rodzic lub prawny opiekun dziecka dostarcza do swojego oddziału NFZ. Według nowych zasad, otrzyma tam nową kartę roczną (część B zlecenia), która będzie opatrzona kodem „47DN”.

Realizacja zlecenia

W sprzęt, na który otrzyma się zlecenie, można zaopatrzyć się w wybranym przez siebie sklepie medycznym, po okazaniu dokumentów potwierdzonych przez NFZ – zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne (część A) oraz karty rocznej (część B).

Jak to wygląda w praktyce?

Wartość przyznanego limitu na zleceniu będzie wyznaczona przez liczbę przepisanych na zleceniu cewników niepowlekanych pomnożona przez 0,80 zł.

Przykład 1

875 sztuk cewników wpisanych na zleceniu stanowi limit 700 zł; w ramach realizacji wniosku można odebrać 100 cewników hydrofilowych SpeediCath z dopłatą 210 zł (stanowi to 30 proc. wartości realizacji).

Przykład 2

Jeśli dziecko potrzebuje 6 sztuk cewników hydrofilowych dziennie, lekarz może wypisać wniosek na 1575 sztuk cewników niepowlekanych, a w ramach realizacji zlecenia można odebrać 180 sztuk cewników hydrofilowych SpeediCath z dopłatą 378 zł (co stanowi 30 proc. wartości realizacji).

Przykład 3

Worki stomijne – bez dopłat, na wniosku zwiększamy tylko liczbę worków.

Przykład 4

Worki do zbiórki moczu – bez dopłat – tak, jak do tej pory, przy cenie 6,50 zł za szt., na wniosku zwiększamy tylko ilość worków.

Warto wiedzieć

Zlecenia na wyroby medyczne w ramach ustawy „Za Życiem” rodzic dla swojego dziecka może otrzymać do lekarza tak często, jak wskazują na to potrzeby zdrowotne i pielęgnacyjne dziecka. Praktycznie oznacza to, że jeśli ilość sprzętu w danym miesiącu okaże się niewystarczająca, możemy poprosić lekarza o kolejne zlecenie, jeszcze w tym samym miesiącu.

Limity finansowania ustala rozporządzenie Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r. w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (Dz. U. z 2017 r. poz. 1061).

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas