Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karta parkingowa po udarze

24.11.2017
Autor: Z.

Witam. Moja mama jest po udarze (sparaliżowana lewa strona ciała), obecnie przebywa w szpitalu rehabilitacyjnym. Uprzejmie proszę o informację, jakie dokumenty musiałbym dostarczyć w celu uzyskania karty parkingowej dla mamy? Pozdrawiam

Szanowny Panie,

od 1 lipca 2014 r. karta parkingowa przysługuje osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności (na podstawie wydanego od dnia 1 lipca 2014 r. orzeczenia o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenia o wskazaniach do ulg i uprawnień), mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Przy czym w przypadku osób zaliczonych do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, wskazanie do karty parkingowej mogą uzyskać wyłącznie osoby mające zarówno znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, jak i przyczynę niepełnosprawności oznaczoną symbolem 04-O (choroby narządu wzroku), 05-R (upośledzenie narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna).

Nie wiemy, czy Pańska Mama posiada orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z zapisami uprawniającymi wydanie karty parkingowej. Jeśli nie, to należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności do miejskiego/powiatowego zespołu orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania. Więcej informacji dotyczących ubiegania się o orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znajdzie Pan m.in. na naszym portalu.

Natomiast jeśli Pańska Mama ma orzeczenie o stopniu niepełnosprawności uprawniające do wydania karty parkingowej, wówczas należy złożyć wniosek o jej wydanie w miejskim/powiatowym zespole orzekania o niepełnosprawności w miejscu zamieszkania.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas