Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Odliczenie od podatku sterowania ręcznego samochodu i opon

26.11.2017
Autor: B.

Dobry wieczór. Moje pytanie: czy córka może odliczyć od podatku fakturę za montaż oprzyrządowania dla osoby na wózku? Sterowanie ręczne hamulec-gaz. Czy może odliczyć fakturę za opony zimowe na felgach stalowych z czujnikami do swojego samochodu? Proszę o odpowiedź.

Szanowny Panie,

w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej istnieje możliwość odliczenia m.in. wydatków poniesionych na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Co do zasady wydaje się, iż zakup opisanego oprzyrządowania spełnia wymogi ustawowe (sterowanie ręczne, hamulec-gaz). Rozważenia wymaga natomiast kwestia opon zimowych na felgach stalowych z czujnikami, tzn. czy stanowią one sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Różnorodność schorzeń, przyczyn niepełnosprawności i możliwości ich kompensacji sprawiają, że niemożliwe jest określenie ścisłego katalogu wydatków, które mogą zostać odpisane w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Dlatego w tej indywidualnej sprawie zalecam kontakt i konsultację z Krajową Informacją Podatkową czynną od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 18:00 – z telefonu stacjonarnego: 801 055 055, z telefonu komórkowego: 22 330 03 30.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas