Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy należy mi się za ósmą godzinę pracy?

26.11.2017
Autor: L.

Witam, posiadam stopień znaczny, musiałam złożyć wniosek u lekarza, że chcę pracować 8 h (na prośbę pracodawcy, aby był kryty), lekarz wyraził zgodę, wszystko po to, aby nie robić bałaganu w grafiku. Pytanie moje takie: czy za tę 1 godz powinnam mieć płacone, czy sama się deklarowałam i tak zostanie, mimo iż faktycznie przysługuje 7 godz.? Pracuję tak już od 18 m-cy tylko dlatego, aby jej nie stracić. Pozdrawiam. PS. Czy powinnam się upomnieć, ale czy na pewno mogę? Proszę o pomoc

Szanowna Pani,

informuję, że czas pracy osób niepełnosprawnych regulują przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Osoba z niepełnosprawnością zasadniczo nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Tak stanowi art. 15 ust. 1-3 ustawy o rehabilitacji.

Przywołane przepisy w określonych okolicznościach podlegają jednak wyłączeniu (patrz art. 16 ust. 1 ustawy o rehabilitacji). Z powyższego wynika, że pracownik niepełnosprawny w stopniu znacznym, posiadający zgodę lekarza na stosowanie względem niego powszechnych norm czasu pracy, pracuje 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Owa ósma godzina pracy nie jest godziną nadliczbową, gdyż formalnie na swój wniosek otrzymała Pani zgodę na pracę w systemie 8/40 (8 godzin pracy jest to Pani cały etat). Tak więc nie będzie możliwości dochodzenia płatności za sporną godzinę pracy.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas