Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opole: zakończyły się konsultacje programu „Za życiem”

05.10.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
uścisk dłoni

Zmiany w Kodeksie pracy i dostosowanie terapii zajęciowej osób z niepełnosprawnościami do potrzeb rynku pracy zapowiedzieli w Opolu przedstawiciele MRPiPS oraz PFRON. Opolszczyzna była ostatnim województwem, w którym prowadzono konsultacje programu „Za życiem”.

Na konferencji prasowej przedstawiciele ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych relacjonowali w środę m.in. efekty prac nad programem kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, którego celem jest pomoc m.in. osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom.

Pracownik poszukiwany

- Dzięki konsultacjom społecznym, które będą podsumowane na ogólnopolskiej konferencji 18 października, będziemy przygotowywali nie tylko szereg modyfikacji, ale także nowych rozwiązań, które powinny pomóc niepełnosprawnym – zapowiedział dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w MRPiPS Mirosław Przewoźnik. – Już teraz widzimy pierwsze pozytywne efekty naszych prac. Dzięki sytuacji ekonomicznej i wprowadzonym przez rząd programom wsparcia, stopa bezrobocia wśród niepełnosprawnych jest na rekordowo niskim poziomie. W latach 2013-2014 bezrobocie wśród niepełnosprawnych rosło, aby osiągnąć w 2015 roku 13 proc. Dzisiaj ten wskaźnik spadł do rekordowo niskiego poziomu 8 proc. Także wskaźnik aktywności zawodowej wzrósł z 22 do 27,1 proc. Można powiedzieć, że pracownik niepełnosprawny stał się także pracownikiem poszukiwanym – podkreślił.

Zdaniem Przewoźnika, kolejne propozycje w ramach programu „Za życiem” powinny w jeszcze większym stopniu zachęcić pracodawców do zatrudniania osób z niepełnosprawnością. Służyć temu ma m.in. uelastycznienie przepisów Kodeksu pracy. Propozycja MRPiPS zakłada, że rodzice osób z niepełnosprawnością mogliby wnioskować do pracodawcy o wprowadzenie elastycznych godzin pracy oraz o wykonywanie jej w formie telepracy.

Lepiej przystosowane do potrzeb potencjalnych pracodawców miałby też programu warsztatów terapii zajęciowej.

Wielopłaszczyznowy wymiar

Zastępca prezesa PFRON Tomasz Maruszewski poinformował, że w 2016 roku na warsztaty terapii zajęciowej, którymi objęto 206 tysięcy osób, jego instytucja wydała 419 mln złotych. Jak zaznaczył, w ocenie PFRON, zbyt mała liczba uczestników terapii znajduje zatrudnienie. Aby to zmienić Fundusz zamierza wprowadzić praktyki zawodowe dla uczestników warsztatów oraz utworzyć Kluby Uczestników Terapii.

Uczestnicy konferencji zapowiedzieli także zmiany w prawie, mające na celu zwiększenie wsparcia dla opiekunów osób z niepełnosprawnością. Jednym z nich ma być wydłużenie okresu pobierania specjalnego zasiłku wychowawczego z 14 do 30 dni w ciągu roku i podniesienie wieku osób, na które taki zasiłek przysługuje - z 14 do 18 lat. Jak podkreślił Przewoźnik, program „Za życiem” ma wielopłaszczyznowy wymiar, obejmujący także zagadnienia budowy mieszkań dla osób z niepełnosprawnością i lokali chronionych oraz wspieranie kobiet w ciąży i matek z małoletnimi dziećmi.

W Polsce jest ok. 5 mln osób z niepełnosprawnościami, z których 3,1 mln ma stosowne orzeczenia. Osoby z niepełnosprawnościami stanowią 12,2 proc. społeczeństwa.

Celem programu „Za życiem” jest wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich rodzin, począwszy od zapewnienia dostępu do wszechstronnej opieki nad kobietą w okresie ciąży, w tym powikłanej, porodu i połogu oraz wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Na program „Za życiem” w ciągu 5 lat jego realizacji zaplanowano 3,7 mld zł; w 2017 r. – 511 mln zł.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas