Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Szwedzkie historie i dostosowane produkty na Łódź Design Festival!

02.10.2017
Autor: oprac. mk
Źródło: inf. pras.
Dwójka Szwedów na dwóch zdjęciach: od lewej Nora z zespołem Downa siedzi przy stole, na drugim zdjęciu jest uśmiechnięty Laurentsio z niskim wzrostem

W dniach 3-8 października w Łodzi pod hasłem „Od.Nowa” odbędzie się Łódź Design Festival. Szwecja zaprezentuje trzy wystawy, w tym dwie dotyczące osób z niepełnosprawnością. Każda będzie inna, każda będzie wyjątkowa.

Wzornictwo w służbie godnego życia

Ekspozycja Instytutu Szwedzkiego „Wzornictwo bez barier” przedstawia przedmioty codziennego użytku, które zostały zaprojektowane, by ułatwiać życie osobom z niepełnosprawnościami.

U wielu takich osób życie codzienne możne powodować poczucie wykluczenia, co nie powinno mieć miejsca w zrównoważonym społeczeństwie. Pożądane jest, aby w przyszłości można było zminimalizować ilość środków pomocy. Jeśli projektanci, producenci i marketingowcy zdobędą większą wiedzę, a osoby z niepełnosprawnościami częściej będą angażowane w rozwój produktu – społeczeństwo przyszłości będzie lepsze dla każdego.

Na wystawie zaprezentowanych zostanie 28 produktów, m.in. specjalistyczne naczynia, podjazd, zrobotyzowana rękawica, urządzenie wzmacniające dźwięk i tłumiące niepożądane hałasy czy gra planszowa dla osób niedowidzących.

Walka o równość w Szwecji

Ekspozycję uzupełnia wystawa zdjęć „Niepełno/ sprawność Pełna/ dostępność”, prezentująca niezwykłe historie Szwedów z niepełnosprawnością i ich punkt widzenia. Wystawę można podsumować jednym słowem - godność. Godne życie, niezależnie od niepełnosprawności, jest prawem każdego człowieka zgodnie z konwencją Organizacji Narodów Zjednoczonych o prawach osób z niepełnosprawnościami. Walka o równość na pewno nie została jeszcze wygrana. Ważnym krokiem jest danie wszystkim możliwości zostania zobaczonymi i usłyszanymi. 14 sfotografowanych osób oraz ich historie to nie koniec opowieści – to zaledwie migawki ukazujące konkretny moment w Szwecji.

Producentem wystawy jest Instytut Szwedzki (SI) - państwowa agencja mająca na celu umacnianie współpracy i trwałych stosunków pomiędzy Szwecją i innymi państwami.

Kobiety i sztuka

Trzecia wystawa to „Livstycket – siła kobiet, siła sztuki”, odpowiadającą o ludziach, którzy zaczęli wszystko od nowa. Realizatorem są Ambasada Szwecji oraz podsztokholmska Fundacja Livstycket. 

Od 25 lat Livstycket – ośrodek wiedzy i designu funkcjonuje jako bezpieczna przystań w tym niespokojnym świecie, miejsce spotkań kobiet z całego świata, m.in. z Somalii, Syrii czy Afganistanu. Dzięki różnego rodzaju projektom podopieczne Livstycket – imigrantki i uchodźczynie, które nie znają języka szwedzkiego - zdobywają wiedzę o Szwecji, szwedzkim społeczeństwie i otaczającym świecie. Uczą się także języka. W Livstycket stosowana jest pedagogika funkcjonalna, polegająca na naprzemiennej nauce teorii i rzemiosła, zwłaszcza druku na tkaninach metodą sitodruku.

Wystawy będą prezentowane w dn. 3-8 października w Centrum Festiwalowym Art Inkubator w Fabryce Sztuki, Tymienieckiego 3 w Łodzi.

Więcej informacji na stronie Ambasady Szwecji oraz LodzDesign.pl.
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas