Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy orzeczenie z Anglii działa w Polsce?

23.10.2017
Autor: B.

Witam, mam na imię [do wiad. red.] od paru lat mieszkam w Anglii. W Polsce miałam stopień niepełnosprawności lekki przyznany na stałe. W Anglii mam przyznaną niepełnosprawność w/g tutejszego prawa. Mój problem, to kłopoty z kolanami /operacje w Polsce i w Anglii/. Czy ta niepełnosprawność przyznana na stałe jest nadal aktualna, czy muszę składać jakiś wniosek na nową legitymację, czy legitymacja niepełnosprawności uzyskana w Polsce jest uważana w Anglii? Dziękuję bardzo za odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowna Pani,

nie ma jednolitego systemu orzekania o niepełnosprawności w krajach członkowskich UE. Ponadto obecnie Wielka Brytania jest w trakcie procesu opuszczania struktur Unii Europejskiej. Nie ma też legitymacji osoby niepełnosprawnej ważnej we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Orzeczenie o niepełnosprawności (legitymacja) jest ważne wyłącznie na terytorium kraju, w którym wydano orzeczenie.

Legitymacja osoby niepełnosprawnej dokumentuje niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności, potwierdzając podstawę do korzystania z ulg i uprawnień. Wydawana jest z terminem ważności.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas