Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Dofinansowanie do CO

18.10.2017
Autor: N.

W związku ustawą antysmogową, czy należy się dofinansowanie do wymiany pieca CO dla osoby z niepełnosprawnością umiarkowaną ze względu na wzrok?

Szanowny Panie,

wymianę kotłów, do których używa się paliwa generujące smog, można finansować w oparciu o różne źródła. Są to środki wojewódzkie, krajowe, europejskie (którymi dysponuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska) oraz pochodzące od Ministra Środowiska.

Założenie jest takie, aby o dofinansowanie mogli ubiegać się wszyscy, którzy zdeklarują się na wymianę kotła. Wsparcie jest więc także kierowane m.in. do najuboższych rodzin (decydujące będzie tu kryterium socjalne). Tym sposobem będzie można uzyskać nawet do 80 proc. dopłaty, ale pod warunkiem np. wcześniejszego wykonania termomodernizacji domu (nastawienie na rozwiązania systemowe, czyli wspieranie zarówno zakupu kotła, jak i termomodernizacji).

Jako kryterium nie jest brana co do zasady pod uwagę kwestia niepełnosprawności. Niektóre urzędy gminy oferują jednakże lokalne rozwiązania kwestii wymiany kotłów oraz pomoc przy wypełnianiu i rozliczaniu wniosków. Jeżeli jest Pan zainteresowany kwestią dofinansowania/dotacją na wymianę starego pieca, zalecam kontakt z właściwym dla Pana urzędem gminy.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas