Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wsparcie w podjęciu zatrudnienia

26.10.2017
Autor: R.

Dzień dobry, jestem osobą niepełnosprawną (st. umiarkowany, symb.: 05-R, 02-P), od [do wiad. red.] po raz kolejny już bezrobotną (rozwiązano ze mną tym razem stosunek pracy wskutek długotrwałej niezdolności do pracy – na pods. art. 53 KP). Legitymuję się wyższym wykształceniem, w [do wiad. red.] z wynikiem dobry+ zdałem egz. mgr na [do wiad. red.]. Chciałbym podjąć studia doktoranckie. Czy mogę liczyć na jakieś wsparcie w poszukiwanu zatrudnienia lub podjęciu działalności gospodarczej polegającej na [do wiad. red.]? Wielokrotnie już traciłem niejednokrotnie atrakcyjną, [do wiad. red.] pracę, notorycznie z powodu nawrotów ChAD'u. Dziękuję za informację zwrotną.

Szanowny Panie,

odpowiadając na Pana zapytanie, zalecam skontaktowanie się w Pana miejscu zamieszkania z organizacją pozarządową lub inną instytucją rynku pracy, która w sposób zindywidualizowany podchodzi do kwestii aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością (w tym np. osób z niepełnosprawnością 02-P). Mówiąc w dużym skrócie, polega to m.in. na tym, iż broker/pośrednik pracy razem z Panem poszukuje miejsca pracy odpowiedniego do Pana niepełnosprawności, a następnie wprowadza pracodawcę w specyfikę niepełnosprawności i funkcjonowania w miejscu pracy danej osoby z niepełnosprawnością. Szanse na znalezienie właściwego miejsca pracy, jak też i utrzymania się w nim są wtedy większe. Ponadto osoba aktywizująca się (szukająca pracy) objęta jest wsparciem doradcy zawodowego lub innych specjalistów, co pomaga jej podjąć decyzję np. o etacie lub o własnej działalności gospodarczej.

Zachęcam do skorzystania z pomocy Centrów Integracja, które prowadzą projekty aktywizujące zawodowo osoby z niepełnosprawnością.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas