Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Smart City – nowe technologie na rzecz dostępności

15.09.2017
Autor: oprac. Agnieszka Jędrzejczak, fot. czytnik i karta Active Tag/archiwum firmy CDVI
Źródło: Integracja 3/2017
Czytnik i karta Active Tag

Miasto, w którym mieszkasz, i inne miasta w Polsce mogą stać się inteligentne. Co to oznacza?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której wiele elementów infrastruktury miejskiej lub miejsc reagowałoby w sposób automatyczny na obecność osób z niepełnosprawnością, zupełnie jakby wiedziały, że potrzebują one tam dostępu. Chodzi o połączenie kontroli dostępu z funkcją aktywacji różnych elementów infrastruktury w sposób zupełnie
bezobsługowy. Oznacza to, że specjalny odbiornik radiowy wykryje obecność człowieka zgodnie z ustaloną dla danego miejsca odległością. Jest to możliwe dzięki Systemowi DIGITAG LR, który na polski rynek wprowadza firma CDVI.

System został zaprojektowany w taki sposób, aby mógł być stosowany powszechnie jako jednolite zestandaryzowane rozwiązanie dające możliwość łatwego funkcjonowania w ramach miejskiej infrastruktury za pomocą tylko jednej karty Active Tag. Rozmiarem przypomina ona kartę kredytową.

Otworzy drzwi, zmieni światło, zastąpi klucze do mieszkania...

Jeśli zarządca miejskiej infrastruktury lub władze lokalne w każdym mieście zdecydowałyby się na wprowadzenie Systemu DIGITAG LR, oznaczałoby to np.:

  • kontrolę dostępu do toalet dla osób z niepełnosprawnością. Niezależnie od liczby i lokalizacji toalet osoba z niepełnosprawnością za pomocą swojej indywidualnej karty uzyska dostęp do toalety w każdym mieście. Co ważne, karta spowoduje odryglowanie drzwi, nawet jeśli będzie w plecaku lub kieszeni, co jest znaczącym ułatwieniem. W razie potrzeby można również aktywować funkcję przyzywową;
  • automatyczną informację głosową o rozkładzie jazdy na przystankach komunikacji miejskiej. Po wejściu w strefę przystanku osoby z niepełnosprawnością, posiadającej przy sobie kartę Active Tag, system automatycznie aktywuje odtworzenie komunikatu głosowego, bez konieczności naciskania przycisków;
  • aktywację zmiany świateł na przejściu dla pieszych. Po zbliżeniu się do przejścia System DIGITAG LR automatycznie dokona aktywacji tej zmiany;
  • aktywację windy; System wykryje kartę i aktywuje windę w sposób automatyczny i bezobsługowy;
  • alternatywę dla tradycyjnych kluczy jako drogi dostępu do mieszkania.

Możliwości zastosowań Systemu DIGITAG LR są praktycznie nieograniczone zarówno funkcjonalnie, jak i ilościowo. Przy każdej możliwej funkcji System może działać autonomicznie lub systemowo, czyli jako standard usług implementowany w ramach jednego miasta albo całego kraju.

Co ciekawe, niezależnie od modelu pracy Systemu karty Active Tag są uniwersalne dla każdego z nich, więc nie wymagają wymiany.

Zgłoś się!

Firma CDVI oferuje doradztwo techniczne, jak również możliwość przetestowania Systemu DIGITAG LR w swoim obiekcie. Jeśli nie spełni oczekiwań, można go zwrócić. Zainteresowani proszeni są o kontakt przez e-mail: info@erone.com.


Partnerem materiału jest

logo CDVI

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy popierasz zakaz aborcji, gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu?

Biuletyn

Wspierają nas