Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga rehabilitacyjna – czy przysługuje pełna kwota?

25.09.2017
Autor: B.

Witam, w maju tego roku uzyskałam umiarkowany stopień niepełnosprawności w związku z kręgosłupem i trudnością w poruszaniu się (wcześniej lekki). Dwa razy w ciągu roku miałam skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne. Moje pytanie dotyczy ulgi rehabilitacyjnej – czy przysługuje mi w pełnej kwocie 2280 (dojazdy na zabiegi) oraz czy mogę uwzględnić w rozliczeniu wydatki na przystosowanie mieszkania, np. zakup prysznica.

Szanowna Pani,

kwota 2280 zł to kwota maksymalnego rocznego odliczenia, z tym że kwota, którą Pani może odliczyć, to realna kwota, jaką Pani musiała wydać, aby udać się samochodem na zabiegi rehabilitacyjne. Zgodnie z  art. 26 ust. 7 pkt 14 ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne – w wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2280 zł (acz w przygotowaniu są przepisy zmieniające część tych zapisów).

Warto pamiętać o art. 26 ust. 7 c w/w ustawy w przypadku wydatków, o których mowa w ust. 7a pkt 7, 8 i 14, nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających ich wysokość. Jednakże na żądanie organów podatkowych podatnik jest obowiązany przedstawić dowody niezbędne do ustalenia prawa do odliczenia, w szczególności:

  1. wskazać z imienia i nazwiska osoby, które opłacono w związku z pełnieniem przez nie funkcji przewodnika;
  2. okazać certyfikat potwierdzający status psa asystującego;
  3. okazać dokument potwierdzający zlecenie i odbycie niezbędnych zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas