Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Od kiedy działa orzeczenie w pracy?

16.10.2017
Autor: C.

Dzień dobry. Od 2 lat posiadam zaświadczenie o niepełnosprawności. Przedstawiłem je w pracy (pracuję jako nauczyciel), jednak kadrowa powiedziała, że można je wziąć pod uwagę przy podpisywaniu nowej umowy. Stąd moje pytanie – czy rzeczywiście tak jest, nie można wdrożyć uprawnień wynikających z niepełnosprawności w czasie trwania stosunku pracy? Z góry dziękuję za odpowiedź. Z uszanowaniem

Szanowny Panie,

uprawnienia dla Pana z tytułu posiadania orzeczenia o stopniu niepełnosprawności, przewidziane w Ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przysługują pracownikowi od dnia okazania pracodawcy orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Warto zwrócić uwagę na art. 2a ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym osobę niepełnosprawną wlicza się do stanu zatrudnienia osób niepełnosprawnych począwszy od dnia przedstawienia pracodawcy orzeczenia potwierdzającego niepełnosprawność.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas