Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Powstała szkoła tańca, w której jest oferta nauki dla osób niesłyszących!

06.09.2017
Autor: inf. pras.
Iwona Cichosz

Iwona Cichosz w siódmej edycji „Tańca z Gwiazdami” zachwyciła całą Polskę, ale także inspirowała do stworzenia innowacyjnego projektu – nauki tańca dla osób niesłyszących w warszawskiej szkole tańca Danceworld by Agnieszka Kaczorowska. Cichosz przekonuje, że podążanie za marzeniami to coś więcej, niż osiąganie rzeczy niemożliwych i mówi, jak ważne są różne aktywności dla osób niesłyszących.

Muzyka i taniec to magiczny świat, który można poczuć całym sobą. W tej niezwykłej przestrzeni wibracje, zmysły i mowa ciała partnera wyrażają więcej niż nuty, pozwalając usłyszeć to, czego nie można wyrazić dźwiękiem.

Dostępny świat tańca

Osoby niesłyszące mają dużo lepiej wykształcone zmysły niż przeciętny człowiek – widzą więcej, są spostrzegawcze, mają szerokie pole widzenia, dokładniej obserwują otoczenie i dzięki temu wiedzą jakie jest tempo.

- Jeśli osoby niesłyszące noszą aparaty słuchowe, to mogą w pewnym stopniu słyszeć muzykę. Ile? Każda wada jest inna – mówi Iwona Cichosz, aktorka, modelka, przedsiębiorca. – Natomiast osoby całkiem głuche mogą poczuć muzykę poprzez wibracje powstałe od pracy głośników lub mogą „widzieć” muzykę w osobie, która tańczy, na przykład w nauczycielu – dodaje.

Iwona Cichosz przekonuje, że podążanie za marzeniami to coś więcej, niż osiąganie rzeczy niemożliwych i mówi, jak ważne są różne aktywności dla osób niesłyszących:

- Osoby słyszące najczęściej to właśnie taniec uważają za niemożliwy do uprawiania przez nas, no bo jak głusi mają tańczyć, skoro nie słyszą muzyki? Często nie mają one pojęcia, że muzyka nie jest tylko i wyłącznie dźwiękiem – stwierdza. – Muzykę można widzieć, czuć. Głusi natomiast czasem postrzegają świat tańca za niedostępny z tego względu, iż rzadko można znaleźć zajęcia do nich dostosowane. Często po prostu sami tańczą, dla siebie, na imprezach itd. – przyznaje Iwona.

„Czuję dziką satysfakcję i dumę”

Coraz częściej można jednak znaleźć miejsca, które oferują osobom niesłyszącym naukę tańca. 

- Stworzyłam taką możliwość, bo sama przekonałam się, jak to dla nich ważne – mówi aktorka i tancerka Agnieszka Kaczorowska.

Pomysłodawczyni i twórczyni szkoły tańca Danceworld poznała Iwonę Cichosz podczas „Tańca z Gwiazdami”, a teraz zaprosiła ją do współtworzenia projektu nauki tańca „SILENT”, dedykowanego specjalnie Głuchym.

- Zajęcia pozwalają osobom niesłyszącym pokonywać bariery, odkrywać niedostępne dotąd możliwości oraz cieszyć się nową pasją wszystkimi zmysłami. Będzie je prowadziła Paulina Biernat, psycholog z wykształcenia i zamiłowania. To będą wyjątkowe zajęcia i mam nadzieję, że pozwolą wielu osobom realizować się pomimo barier – dodaje Kaczorowska.

Te bariery często powodują, że osoby mające problem rezygnują lub nie podejmują walki.

- Ja, kiedy napotykam na problemy, to często czuję frustracje – przyznaje Iwona Cichosz. – Myślę sobie „czemu zawsze musimy mieć pod górkę?!”, ale zaraz potem szybko narasta we mnie determinacja poszukiwania innej drogi, żeby znaleźć rozwiązanie. Kiedy się udaje, to wtedy czuję dziką satysfakcję i dumę, że nie poddałam się opiniom i stereotypom innych ludzi, że posłuchałam siebie – opowiada Cichosz. – Taniec jest dla każdego. To piękna droga do poznawanie siebie głębiej, tego kim jesteśmy, jak odczuwamy różne emocje, które wyzwalają nas. Taniec to prosta droga do zbliżania dwóch światów: głuchych i słyszących. Moment, w którym tańczymy, jest tak niezwykły, że wszelkie bariery znikają. Jesteśmy tylko my i taniec.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Super :)
    Blanka Rudy
    07.10.2017, 00:01
    Razem z córką kibicowałam Iwonie :) Sama tańczę jak wieszak, ale Anka - też słabosłysząca - uwielbia i czuje to :)
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas