Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wysoka wada wzroku a lekki stopień niepełnosprawności

16.10.2017
Autor: N.

Witam Państwa, od wielu lata zmagam się z wysoką krótkowzrocznością (obecnie -12 dioptrii) plus istnieje zagrożenie jaskrowe. Czy taka wada wzroku kwalifikuje się jako lekki stopień niepełnosprawności? Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

zgodnie z § 32. 1 pkt 4 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni.

Wobec powyższego, aby stwierdzić czy powinna Pani posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, powinna Pani złożyć wniosek do odpowiedniego Powiatowego Zespołu do spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas