Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Praca w godzinach nocnych

17.10.2017
Autor: J.

Mam pytanie, kiedy dostarczyłam pracodawcy moje orzeczenie o niepełnosprawności (stopień lekki – choroby metaboliczne) dostałam skierowanie na badania lekarskie, na formularzu zaznaczono bez mojej wiedzy, że wnioskuję o zgodę na pracę w godzinach nocnych. Nie zorientowałam się od razu, dopiero kiedy lekarz nie chciał mi tej zgody udzielić. Po przeprowadzeniu dodatkowego badania przychylił się do tego wniosku. Ponieważ ówczesny kierownik oświadczył mi m.in. że w razie braku zgody, cyt. „nie będzie miał dla mnie stanowiska pracy” nie chciałam ryzykować jej utraty i nic nie zrobiłam w tej sprawie. Pracuję w sklepie otwartym do godz. 24:00, pracuję na kasach i przeważnie mamy zmiany 8:00-16:15, 16:00-00:15, poszukuję odpowiedzi, czy mogę cofnąć „zgodę” na pracę w godzinach nocnych? Czy pracodawca może mnie zwolnić z tego powodu? Nie chcę „wojować” w miejscu pracy, a jedynie poprawić sobie warunki. Do kogo mogę się zwrócić o pomoc?

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 16. 1. Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, przepisów art. 15 (dotyczącego m.in. pracy w godzinach nocnych) nie stosuje się:

  1. do osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz
  2. gdy, na wniosek osoby zatrudnionej, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników lub w razie jego braku lekarz sprawujący opiekę nad tą osobą wyrazi na to zgodę.

Ustawodawca nie uregulował kwestii cofnięcia zgody na pracę osoby z niepełnosprawności m.in. w godzinach nocnych. Wydaje się jednak, iż pracownik powinien mieć możliwość cofnięcia zgody na pracę w godzinach m.in. w nocnych i sam fakt cofnięcia zgody nie powinien być wprost podstawą do zwolnienia z pracy. Ponadto pytanie, czy pracodawca posiada podpisany przez Panią wniosek. Może Pani również skorzystać z darmowej pomocy prawnej, jaką oferuje Państwowa Inspekcja Pracy.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas