Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kiedy i w jakiej sytuacji można skorzystać z urlopu na badania/wizytę u lekarza?

18.10.2017
Autor: J.

Witam, mój małżonek ma regularne, comiesięczne wizyty u specjalisty (ma umiarkowany stopień niepełnosprawności). Nie ma wpływu na termin i godzinę wizyty. Podczas ostatniej lekarz wypisała mu skierowanie na dializy i kazała jak najszybciej udać sie do stacji dializ na drugim końcu miasta. Nic więcej nie chciała dla niego zrobić, nawet wypisać L4... Ponieważ wg niej przejmuje go nowy lekarz. A tego dnia miał iść do pracy. Niestety nie było to możliwe, ponieważ dotarcie do stacji dializ zabrało mu mnóstwo czasu. Urlopu na żądanie wziąć nie mógł, a takiej sytuacji nie przewidział. Został na lodzie, bo nikt nie był w stanie pomóc. Czy w takich sytuacjach może skorzystać z jakiegoś punktu prawnego, który usprawiedliwi jego nieobecnośc w pracy? Czy jest paragraf, na który może się powołać, jesli nie dogada się z pracodawcą? Z góry dziekuję.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 20. 1. pkt 2 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy.

Może Pani Mąż spróbować się powołać na w/w przepis, niemniej jednak zawsze powinno się starać uprzedzać pracodawcę przed zdarzeniem powodującym niemożność stawienia się w pracy.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas