Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ulga dla osoby niepełnosprawnej w podatku za psa

16.10.2017
Autor: T.

Witam. Czy w sytuacji dziecka niepełnosprawnego (z autyzmem) jest możliwość uzyskania ulgi w opłaceniu podatku za psa (przynajmniej w części)? Jak wiadomo, takie dzieci mają problem z komunikacją, a dogoterapia oraz terapia za pomocą innych zwierząt działa stymulująco na takie dzieci, uspokaja je, a przede wszystkim w kontakcie z nimi usiłują nawiązać komunikację.

Szanowna Pani,

obecnie część tylko gmin ma wprowadzony podatek od posiadania psa. Zgodnie z art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, rada gminy może wprowadzić opłatę od posiadania psów. Opłatę pobiera się od osób fizycznych posiadających psy.

Zgodnie z ust. 2, opłaty od posiadania psów nie pobiera się m.in. od:

  • osób zaliczonych do znacznego stopnia niepełnosprawności w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania jednego psa;
  • osób niepełnosprawnych w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych – z tytułu posiadania psa asystującego;
  • osób w wieku powyżej 65 lat prowadzących samodzielnie gospodarstwo domowe – z tytułu posiadania jednego psa;
  • podatników podatku rolnego od gospodarstw rolnych – z tytułu posiadania nie więcej niż dwóch psów.

Warto udać się do swojego urzędu gminy celem uzyskania szerszych informacji – w szczególności, czy Pani gmina przewiduje inne zwolnienia i ulgi niż przewidziane w w/w ustawie.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas