Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Pobieranie świadczenia pielęgnacyjnego na opiekę nad dorosłym dzieckiem

26.09.2017
Autor: B.

Czy jeśli osoba dorosła posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności na okres stały z powodu uszkodzenia narządu wzroku oraz dodatkowo osoba ta pracuje, czy rodzic może pobierać zasiłek pielęgnacyjny na opiekę nad tą osobą?

Szanowna Pani,

rozumiem, że pytaniu chodzi o świadczenie pielęgnacyjne. Zgodnie z Ustawą z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, rodzicowi opiekującemu się dzieckiem z niepełnosprawnością – po spełnieniu przesłanek określonych w ustawie – może być przyznane świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy, rodzaj świadczenia uzależniony jest przede wszystkim od momentu powstania niepełnosprawności dziecka (choć Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodne z konstytucją jest różnicowanie rodziców opiekujących się dziećmi w zależności od momentu powstania niepełnosprawności dziecka).

Fakt pracy dziecka niepełnosprawnego nie powinien wpływać na możliwość otrzymania przez opiekuna odpowiedniego świadczenia, choć ostatnio do Integracji dochodzą informacje, że niektóre urzędy biorą pod uwagę pracę dziecka, którym rodzic się opiekuje.

Warto zatem udać się do wydziału świadczeń rodzinnych w swojej gminie, aby zapoznać się z szczegółowymi zasadami przyznawania i wypłacania świadczeń dla opiekunów niepełnosprawnych dzieci.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas