Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Z życia małej ojczyzny. Wygraj książkę!

17.08.2017
Autor: Mateusz Różański
okładka książki Żółty długopis

Kobieta, która porzuca męża sadystę i pracę w wielkiej korporacji. Artysta, przybywający po latach w rodzinne strony, by zmierzyć się z demonami przeszłości. Nauczyciel oskarżony o molestowanie uczennicy i wplątany w meandry lokalnej polityki – to zaledwie trójka z siedmiu bohaterów najnowszej książki Tomasza Wandzela pod tytułem „Żółty długopis”. Można ją wygrać w naszym konkursie.

Prabuty – niewielka miejscowość w województwie pomorskim. Na pierwszy rzut oka jedno z wielu miasteczek na tzw. ziemiach odzyskanych. Położone troszkę na uboczu, żyjące własnym nieśpiesznym rytmem. Jednak historie mieszkańców tego miasta niczym nie ustępują tym, które rozgrywają się w Nowym Jorku, Moskwie czy Paryżu.

Stawić czoła przeszłości

Każde z siedmiu opowiadań pokazuje losy ludzi, którzy w jakimś stopniu są związani z Prabutami. Ich wspólnym mianownikiem, oprócz pojawiającego się co i rusz tytułowego żółtego długopisu, jest mierzenie się z własną przeszłością. Będzie to m.in. zakonnica, której powołanie zostaje wystawione na próbę, gdy spotyka swoją dawną miłość, czy mężczyzna, który spotka szkolną, porzuconą przed laty, miłość.

Autor nie daje łatwych odpowiedzi, nie osądza swoich bohaterów, ale też nie stara się moralizować. Wręcz przeciwnie – zostawia czytelnika sam na sam z dylematami stworzonych przez siebie postaci.

Wielką zaletą książki Tomasza Wandzela są jej bohaterowie – dobrze napisane, wiarygodnie psychologicznie opisane postacie, z którymi łatwo utożsamiać się czytelnikowi. Co ciekawe, dużo ciekawsze są tu postacie kobiece. Co prawda, autorowi nie udało się do końca uniknąć wpadania w pewne schematy – widać to zwłaszcza w pierwszym opowiadaniu, ale rekompensatą są bardzo ciekawe i życiowe historie.

Najnowszą książkę autora „Domu w chmurach” czy „Grzecznej dziewczynki” czyta się szybko i przyjemnie. Książka świetnie nadaje się do podróżnej torby i pozwoli zrelaksować się podczas pokonywania dłuższych dystansów koleją czy autobusem.

Słowo o autorze

Tomasz Wandzel - ur. 1975 roku w Głuchołazach. Od najmłodszych lat zapalony turysta górski. W 1998 roku traci wzrok. Cztery lata później rozpoczyna studia na UMK w Toruniu i angażuje się w działalność studenckiej gazety. Od 2004 roku mieszka wraz z żoną i dziećmi w Prabutach. Angażuje się w życie miasta, działając jako radny. Poza pracą zawodową publikuje reportaże oraz krótkie formy prozatorskie. W 2010 roku zajmuje I miejsce w ogólnopolskim konkursie na reportaż prasowy im. Macieja Szumowskiego. W 2011 roku publikuje debiutancką powieść „Dom w chmurach”, która zostaje nagrodzona w ogólnopolskim konkursie na powieść współczesną. W kolejnym roku ukazuje się jego nowa książka pt. „Hycel”. O autorze pisaliśmy w naszym artykule pt. „Proza życia”.

Wygraj książkę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „Żółty długopis”, autorstwa Tomasza Wandzela, ufundowane przez Wydawnictwo Wachlarz. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Opisz krótko ciekawą historię, która rozegrała się w Twojej miejscowości.
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 31 sierpnia 2017 r. włącznie. Odpowiedzi są przyjmowane wyłącznie drogą mailową – wypowiedzi zamieszczane w komentarzach nie będą brane pod uwagę.

Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książkami pt. „Żółty długopis”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy w Twojej miejscowości jest obiekt zasługujący na wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności?

Biuletyn

Wspierają nas