Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czas pracy z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności

25.08.2017
Autor: N.

Jestem pielęgniarzem posiadającym umiarkowany stopień niepełnosprawności. Obowiązuje mnie równoważny czas pracy – 7,35 godz/24 godz. Tygodniowo to 37,5 godz. Czy w tym przypadku skrócony czas pracy zmniejszony o 1 godz. wynosi 6,35 godz., czy 7 godz. Tak jakbym pracował 8 godz.

Szanowny Panie,

na wstępie chcę podkreślić, że normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych w stopniu znacznym lub umiarkowanym są sztywne, co zasadniczo wyklucza obejmowanie ich równoważnym systemem czasu pracy. System taki można wprowadzić do tych pracowników, jeśli są zatrudnieni przy pilnowaniu mienia albo sami o to wystąpią, a lekarz wyrazi zgodę.

Zadał Pan pytanie, czy w Pana przypadku skrócony czas pracy zmniejszony o 1 godz. wynosi 6,35 godziny, czy 7 godzin, tak jakby pracował Pan 8 godzin. Zaznaczam, że nie podał Pan w zapytaniu szczegółów dotyczących zawartej przez Pana umowy o pracę (np. wielkość etatu) i czy ma Pan zgodę lekarza na pracę powyżej 7 godzin dziennie. Przedstawione przez Pana informacje są bardzo ogólne i trudno ustalić dokładny stan faktyczny sprawy. Wiadomo jednak, że pracuje Pan 7,35 godz./24 godz., czyli czas Pana pracy przekracza dziennie 7 godzin, co wskazywałby jednocześnie na to, iż ma Pan jednak zgodę lekarza medycyny pracy na stosowanie względem Pana powszechnych norm czasu pracy (czyli na niestosowanie do Pana art. 15 Ustawy o rehabilitacji). W takiej sytuacji nie dotyczy Pana skrócony czas pracy (czyli 7/35 tygodniowo).

Informuję, że czas pracy osób niepełnosprawnych regulują przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Osoba z niepełnosprawnością zasadniczo nie może pracować więcej niż 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym: 7 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. Ponadto osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Tak stanowi art. 15 ust. 1-3 Ustawy o rehabilitacji. Powołane przepisy w określonych okolicznościach podlegają jednak wyłączeniu (patrz art. 16 ust. 1 Ustawy o rehabilitacji). Z powyższego wynika więc, że pracownik niepełnosprawny, nie posiadający zgody lekarza na stosowanie względem niego powszechnych norm czasu pracy, nie może pracować przez więcej niż 8 godzin na dobę, a pracownik niepełnosprawny zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może pracować przez więcej niż 7 godzin na dobę.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto kontaktować się także z Państwową Inspekcją Pracy udzielającą porad w zakresie prawa pracy (także telefonicznie).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas