Głusi sportowcy pokazali klasę! 11 medali na Igrzyskach w Samsun!

31.07.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. Polski Związek Sportu Niesłyszących
Polskie piłkarki w Samsun

Polscy sportowcy wywalczyli 11 medali podczas zakończonych w niedzielę, 30 lipca, XXIII Letnich Igrzysk Głuchych, które odbywały się w tureckim mieście Samsun. To prawie trzy razy tyle, co podczas poprzednich igrzysk w Sofii w 2013 roku.

Ostatni medal podczas XXIII Letnich Igrzysk Głuchych zdobyły polskie piłkarki, które jak burza przeszły przez fazę grupową, ćwierćfinał i półfinał zawodów. Podczas ostatniego meczu w sobotę 29 lipca nasza drużyna musiała stanęła naprzeciwko walecznej reprezentacji Rosji. Po emocjonującej i zażartej walce obie drużyny zremisowały. O zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Niestety, więcej szczęścia miały Rosjanki, które pokonały Polki 6:4 i to one wróciły do swojego kraju ze złotymi medalami. Jednak nasze reprezentantki pokazały, że zdecydowanie znajdują się w światowej czołówce piłki nożnej, a na murawie – mało kto może z nimi wygrać.

trójka polskich pływaków: Artur Pióro ze srebrnym medalem, Konrad Powroźnik ze złotym i Julia Chmielewska z brązowym medalem
Od lewej: Artur Pióro ze srebrnym medalem, Konrad Powroźnik ze złotem i Julia Chmielewska z brązem

Równie dzielnie poradzili sobie podczas tegorocznych igrzysk polscy pływacy i pływaczki, którzy wywalczyli sobie aż 8 medali, w tym złoto Konrada Powroźnika zdobyte na dystansie 200 metrów stylem motylkowym.

Trzech pływaków stoi na podium prezentując medale. Od lewej: Japończyk, Amerykanin i Polak
Amerykanin, Japończyk i Polak Juliusz Sawka – taka była kolejność 200 m stylem grzbietowym

Z tarczą wracają też judoczki: Natalia Brzykcy, która wwalczyła srebro w kat. +78 kg oraz Dominika Mateuszczyk, zdobywczyni brązowego medalu w kategorii do 52 kg.

Judoczka Natalia Brzykcy ze swoim srebrnym medalem
Judoczka Natalia Brzykcy ze srebrnym medalem

Ostatecznie polska reprezentacja zajęła 22. miejsce w klasyfikacji medalowej XXIII Głuchych.