Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niezdolność do samodzielnej egzystencji a działalność gospodarcza

18.10.2017
Autor: C.

Witam, jestem opiekunem starszej, samotnej Pani ze stopniem niepełnosprawności i niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Pani ma bardzo niską emeryturę oraz rentę. Jej mieszkanie jest położone w atrakcyjnym punkcie, aby stworzyć tam małą gastronomię (kawa, kanapki śniadaniowe). Byłby to dobry sposób, aby polepszyć jej warunki bytowe. Chciałbym zapytać, jak wygląda sfera prawna takiego przedsięwzięcia? Czy jest w ogóle możliwe, aby firma mogła być zarejestrowana na tą Panią? Będę wdzięczny za odpowiedź. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

zgodnie z art. 4 Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą w rozumieniu ustawy jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą.

Tak więc wprost przepisy nie wyłączają przedstawionej przez Pana możliwości prowadzenia przez tę Panią działalności gospodarczej.

Poza pytaniem prawnym jest kwestia, czy wspomniana Pani poradzi sobie z obowiązkami wynikającymi z prowadzenia działalności gospodarczej, jak np. terminowe wpłaty składek ZUS, podatków, stosowanie przepisów sanitarnych itp.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas