Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W 2018 r. waloryzacja 153 zł zasiłku?

20.07.2017
Autor: Mateusz Różański, fot. A. Witecka
Kalkulator z wyświetloną liczbą 153, obok monety i banknoty

Oczekiwana od lat podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego (od 2006 r. niezmiennie 153 zł) może mieć miejsce w 2018 r. Tak wynika z informacji podanej podczas posiedzenia komisji senackiej. Czy do tego dojdzie, zależy jednak od decyzji rządu.

17 lipca 2017 r. senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji obradowała nad trzema petycjami dotyczącymi świadczeń wypłacanych osobom z niepełnosprawnością i ich opiekunom.

Trzy postulaty

Pierwsza z petycji zawierała postulat przyznania świadczenia pielęgnacyjnego osobom pobierającym wcześniejszą emeryturę z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem z niepełnosprawnością (tzw. emeryturę EWK). Druga dotyczyła wprowadzenia corocznej waloryzacji zasiłku pielęgnacyjnego (153 zł) oraz  zrównania jego kwoty z dodatkiem pielęgnacyjnym (obecnie 209,59 zł). Trzecia z petycji dotyczyła natomiast umożliwienia emerytom i rencistom pobierania świadczenia pielęgnacyjnego.

Było to już kolejne posiedzenie tej komisji poświęcone tematyce świadczeń wypłacanych opiekunom. Także i tym razem strona rządowa odpowiedziała na petycje opiekunów informacją o pracach toczących się w międzyresortowych zespołach, w tym w Międzyresortowym Zespole do spraw Opracowania Rozwiązań w zakresie Poprawy Sytuacji Osób Niepełnosprawnych i Członków ich Rodzin, który 29 sierpnia 2016 r. powołała premier Beata Szydło.

Prace zespołów mają umożliwić stworzenie kompleksowego planu wsparcia osób z niepełnosprawnością i ich rodzin.

Taki był stan prawny

Obecna na sali Dorota Gierej, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, odniosła się do treści petycji.

- Rzeczywiście tak jest, że niektóre świadczenia czy też uprawnienia dotyczące opiekunów osób niepełnosprawnych rozbiegają się kwotowo – przyznała. – Na pewno trzeba to rozwiązać, natomiast dziś nie powiemy na 100 proc., w którym kierunku pójdą zaproponowane przez rząd rozwiązania. Mogę jedynie odnieść się do poszczególnych wymienionych świadczeń czy zasiłków i powiedzieć, jaki jest stan prawny obecnie.

Dorota Gierej podjęła najpierw temat tzw. emerytury EWK, której kwota jest obecnie o wiele niższa od świadczenia pielęgnacyjnego.

- Jeżeli chodzi o osoby pobierające wcześniejszą emeryturę z tytułu sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, było to rozwiązanie wprowadzone według ówczesnego (1989-1998 r. – przyp. red) stanu prawnego i spowodowało to rozbieżność pomiędzy wysokością tej emerytury, zwanej EWK, i świadczenia pielęgnacyjnego – podkreśliła. – Jednak w opinii sejmowej komisji, zajmującej się tą sprawą, nie jest to niezgodne z konstytucją, ponieważ było to uprawnienie na tamtejszy stan prawny, natomiast pozostałe świadczenia odnoszą się do obecnego stanu prawnego.

Weryfikacja zaplanowana, ale...

Dorota Gierej podjęła także temat petycji dotyczącej zasiłku pielęgnacyjnego, który od 11 lat wynosi 153 zł i nie jest objęty coroczną waloryzacją. W przepisach jest natomiast mowa o jego „weryfikacji”.

- Kolejna taka weryfikacja będzie w 2018 roku – podkreśliła. – Od rządu, ale też od wyników wysokości wsparcia dochodowego rodzin zależy, czy będzie miała ona miejsce – zastrzegła.

Trzeci z postulatów opiekunów, czyli przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego pobierającym emerytury lub renty, według informacji MRPiPS jest przedmiotem prac zespołu powołanego przez premier Beatę Szydło.

Resort rodziny podkreślił, że pewne sprawy są załatwiane. W 2017 r. podwyższone zostały niektóre świadczenia – minimalna emerytura o 117,44 zł, renta socjalna o 98,65 zł, a świadczenie pielęgnacyjne o 106 zł. Dodatkowo, od tego roku w rodzinach, w których wychowywana jest więcej niż jedna osoba z niepełnosprawnością, więcej niż jeden opiekun może pobierać świadczenie opiekuńcze z tytułu opieki nad nią.

Senator: sprawa jest nagląca

Członkowie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji nie byli usatysfakcjonowani informacjami otrzymanymi od przedstawicielki resortu rodziny.

- Opiekunowie podkreślają zadowolenie z powołania zespołów zajmujących się ich sprawami, ale jednocześnie zauważają, że na załatwienie swoich spraw czekają już od lat – powiedział senator Łukasz Mikołajczyk (PiS). – Sprawa jest nagląca i ci ludzie oczekują konkretnych rozwiązań, które byłyby dla nich satysfakcjonujące.

Senator wskazał na opinię Biura Analiz Sejmowych z czerwca tego roku, w której sugerowane jest rozważenie możliwości otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego przez osoby pobierające emerytury, pod warunkiem zawieszenia pobierania tejże emerytury.

- Wiele osób byłoby bardzo usatysfakcjonowanych z tego rozwiązania – podkreślił Łukasz Mikołajczyk.

Choćby coroczna waloryzacja

Działania rządu w kwestii wspierania opiekunów zdecydowanie skrytykował senator Jan Rulewski (PO). Odniósł się zwłaszcza do planów zmian w orzecznictwie, które miałyby dopiero poskutkować innymi zmianami, w tym kwoty zasiłku pielęgnacyjnego.

- Oczekiwanie na to, że rząd w ciągu 1-2 lat wprowadzi nowy system orzecznictwa, jest równie zasadne jak oczekiwanie, że poprzedni rząd zrobi to przez cztery lata – powiedział. – Tamten tego nie zrobił i wasz też tego nie zrobi. To jest zagadnienie na kilkanaście lat.

Senator Rulewski zaapelował o podniesienie kwoty zasiłku pielęgnacyjnego choćby poprzez wprowadzenie corocznej waloryzacji.

Ostatecznie senatorowie podjęli decyzję o niepodejmowaniu prac nad petycjami, lecz o wysłaniu listu do rządu z apelem o przyśpieszenie prac nad podwyższeniem świadczeń.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • Poniżanie
  Rencista
  21.07.2018, 10:35
  Ni dziwnie się że ludzie szukają pracy za granicami maszego kraju widząc jak się traktuje Polaków.Gdybym był osobą zdrową sam bym to zrobił.Rząd poniższa wszystkich tylko bogaci mają przywileje np.nie ma zadnych kar dla nie utczciwych praco dawcow bo oni nie tylko oszukuja pracowników ale i państwo.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność
  Ja
  20.07.2018, 15:10
  I kolejna renta socjalna bez obiecanej podwyszki ale rząd i tak nie czyta naszych komentarzy szkoda bardzo
  odpowiedz na komentarz
 • pielęgnacyjne
  kaczor
  19.07.2018, 11:47
  interpelacja nr 3565 do ministra pracy i polityki społecznej w sprawie wyłączenia zasiłku pielęgnacyjnego z dochodu będącego podstawą do przyznania i naliczania wysokości zasiłku stałego Pani Minister! Zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. Nr 64 poz. 593, z późn. zm.) zasiłek stały przysługuje: 1) pełnoletniej osobie samotnie gospodarującej, niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy, jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej;
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyszka
  Niepełnosprawna
  20.06.2018, 13:32
  Właśnie otrzymałam rentę soc.Chciałam się dowiedzieć gdzie ta podwyżka.Rząd zapomniał dodać w którym roku w czerwcu będzie.
  odpowiedz na komentarz
 • Reta
  Opserwator
  10.06.2018, 15:45
  Brawo mamy dobrze walczylyscie ale rząd może bardziej sie postarać.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność
  Rodzic
  29.05.2018, 09:47
  Wypowiedź jezdnego z panów w telewizji(dzieci chore nie powinny się rodzić powinno się usuwać)a co zrobić gdy dziecko po urodzeniu zachowuje(to powinno się je zabić)czy tak myśli nasz rząd.to oburzajce
  odpowiedz na komentarz
 • PCPR
  Bagi785
  27.05.2018, 19:54
  Dużo zmieniło się w mentalności Polaków przez lata choćby myslenie że zatrudniajac renciste nie placi sie zusu to obled niektórzy otym wiedzą niektórzy nie, znam przypadki osób które proponowaly dom w zamian za opiekę za dozywotnie wybranego chorego nikt sie nie zgodził wiadomo musi to być osoba zaufana, to ciężka praca tym matkom nalezy sie kazda gotówka bo jak dziecko pojdzie do DPS to miesieczny pobyt będzie kosztował 3000-5000 W zaleznosci od schozenia pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • PODWYŻKA ZASIŁKU PIELEGNACYJNEGO
  WODNIAK AGNIESZKA SYLWIA
  18.05.2018, 15:45
  JAK KTOŚ WYDAJE NA GŁUPOTY RENTĘ Z ZASIŁKIEM A NIE NA PODSTAWOWE RZECZY TO NIE JEST OSZCZĘDNY . JA UTRZYMUJĘ CAŁY DOM SIEBIE PLUS MAMĘ PLUS 3 KOTY I PRZETRWAŁAM TYLE LAT SAMA A WY SKARŻYCIE SIĘ NA TAKI LOS . JAK KTOŚ NIE BYŁ W DOMU DZIECKA 2 LATA TO NIGDY NIE DOCENI BIEDY I BOGACTWA ,OTO JEST MOJE ZDANIE .WY NIE MUSICIE NARZEKAĆ CHISTERYKI
  odpowiedz na komentarz
 • Żenada
  luk
  18.05.2018, 13:12
  Choler@ dostaniemy podwyżke zasiłku aż o 30 zł ... co tu z pieniędzmi robić ?
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność
  Matka
  18.05.2018, 08:56
  Popieram rodziców osób niepełnosprawnych walczcie i bądźcie nie ugenci rząd traktuje was jak wasze dzieci i myśli ze sie poddacie ja też jestem z wami chodź daleko tez mam dzieci niepełnosprawne
  odpowiedz na komentarz
 • Sos
  Zrozpaczona matka
  14.05.2018, 15:14
  Mam pytanie.Komu w naszym kraju przyznaje sie niepełnosprawność,alkoholikom którzy przez lata piją(chyba tak bo z nich rząd ma więcej kasy bo kupują dużo alkocholu a dziecko które na pierszy rzut oka widać że jest niepełnosprawne nie zostaje uznane mimo że wszystki dokumenty i zaświadczenia lekarski stwierdzają że jest inaczej gdzie tu sprawiedliwość.Taki alkoholik dostaje opieke medyczną za darmo choć by usunięcie zębów pod narkoza a takie dziecko nawet za pieniądze nie może mieć zrobionego takiego zabiegu.Mam już dość tych waszych rządów i po piepszonych przepisów.
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy podwyższony będzie podwyższony zasiłek pielęgnacyjny 153zł
  Teresa
  09.05.2018, 18:54
  12 lat mam zasiłek pielęgnacyjny 153zł jak PO nie interesowało się niepełnosprawnymi tak i PIS ma nas w d=_==_=e kto nam w końcu pomoże
  odpowiedz na komentarz
 • i tak robią co chcą aby sobie a Ian głosowałem na PIS
  cieplinska
  09.05.2018, 10:23
  odpowiedz na komentarz
 • ;-)
  blanka
  06.05.2018, 12:43
  ....
  odpowiedz na komentarz
 • zostałem okłamany
  andrzej bieniek
  06.05.2018, 12:37
  Obecny rząd to smutek i żal ,Który otrzymał społeczny mandat .I na tym się zakonczy?
  odpowiedz na komentarz
 • Choruje od 15 roku życia niemam renty ani zasiłku pielęgnacyjnego!
  Bosia
  03.05.2018, 19:51
  Mam 36 lat jestem mam umiarkowany stopień niepełnosprawności, jestem całkowicie niezdolna do pracy i wymagam wsparcia w samodzielnej egzystencji (orzeczenie sądu). Nigdy nie pracowałam zarobkowo bo niepełnosprawność powstała u mnie zanim zdążyłam wyjść na rynek pracy. Renty socjalnej nie otrzymuje bo decyzja odmowna.Jutro składam wniosek o przyznanie zasiłku pielęgnacyjnego 153zł z Ops. Czyli wychodzi na to że jestem bez środków do życia. Jakby nie fakt, iż jestem mężatką na utrzymaniu męża, to zdechłabym z głodu albo z braku lekarstw.Orzeczenie Mzon guzik znaczy dla Zus pomimo tego, że według Mzon osoba jest całkowicie niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji to i tak renty nie otrzyma pomimo tego, że spełnienia przesłanki do jej otrzymania bo orzecznicy orzekają jak chcą.Brat ma całkowitą niezdolność do pracy według Zus ale zachorował później więc renty nie otrzyma chociaż wwchoroba jego przypadku choroba mogła być uśpiona.Ja zachorowałam wcześniej ale Zus nie stwierdził całkowitej niezdolności.To już sama niewiem czy w mocy prawa jestem niezdolna do pracy i samodzielnej egzystencji czy nie bo orzeczenia są sprzeczne.W Polsce niema sprawiedliwości i chyba nigdy już nie będzie.Ja osobiście straciłam już nadzieję.Pozdrawiam
  odpowiedz na komentarz
 • Nie popierać
  Darek
  02.05.2018, 20:21
  Mam 43 lata, od 31 lat chorują na cukrzycę dodatkowo od kilku miesięcy na RZS. Dostaję 153 zł zasiłku 😊, super prawda. Jeśli ma być protest to o to przede wszystkim, aby ten zasiłek wreszcie podnieść . Panie które protestują to żenada, bo nie patrzą na wszystkich tylko , aby do siebie jak najwięcej przytulić!!!
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek pielegnacyjny
  Kasia
  29.04.2018, 13:33
  Nie ma to jak koczowac w Warszawie i od razu rzadaja 500 zł a inni tez chorują i maja tylko 153 zł rzekomo na pokrycie leków bo od lat rząd debatuje żeby zasiłek pielęgnacyjnych z mops zrównać z ZUS to tego się nie da kpiny !!!ale dla opiekunów renty zrównać to na to jest biednym nauczyciela pielęgniarka górnika to na to jest ale zasiłek jeden żeby zrównać to nie ma!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • polka
  polka
  27.04.2018, 12:46
  czytam to jest mi rowniez prrzykro jestem po amputacji nogi nikt sie mna nie interesuj mam 153 zlote rowniez dostalamzse sus odmownie ze renta mi sie nie nalezy bo wciagu 5 ciu lat nie placilam skladek moj maz jest po udaze mozgu pracowal i tez renty nie dostal to jest zenada mi brakuje do emerytury niecale 2 lata dadza dozyc
  odpowiedz na komentarz
 • buhahahhaha
  mama
  24.04.2018, 17:24
  wszystko kosztuje.... syn ma orzeczenie o niepełnosprawności i mamy te 153zł... wystarcza nam to na jedną terapię w miesiącu SI... a gdzie reszta??? leki, dojazdy do specjalistów, logopeda, terapia pedagogiczna, psychologiczna, dziecko kocha konie ale na hipoterapię już nas nie stać...
  odpowiedz na komentarz
 • Przestroga!
  Ironiczny
  24.04.2018, 13:36
  "Przed wyborem terminu wypadku koniecznie zapoznaj się z regulaminem ZUS, komu i kiedy przysługuje prawo do renty". Po piętnastu latach spędzonych na wózku inwalidzkim pozostało mi chyba tylko śmiać się i ironizować. Też mam jedynie 153zł zasiłku pielęgnacyjnego i po pierwszych pięciu latach walki z wiatrakami odpuściłem sobie prośby, zażalenia i odwoływania się do ZUS o przyznanie renty w drodze wyjątku, która z oczywistych przyczyn wg tegoż urzędu mi się nie należy. Mój staż pracy przed wypadkiem wynosił trzy lata i osiem miesięcy. Zapomniałem tylko o jednym (młody i głupi), że przecież mieszkam w kraju absurdalnych przepisów. To mnie zgubiło, ponieważ nie wiedziałem, nie zapoznałem się z przepisami, że do 25-tego roku życia muszę mieć wypracowane minimum cztery lata, żeby w przypadku, kiedy z jakichś przyczyn stanę się osobą niezdolną do pacy, mógł ubiegać się o prawo do renty. Gdybym o tym wiedział, odczekałbym z wypadkiem jeszcze te cztery miesiące. Teraz siedzę na wózku z porażeniem czterokończynowym po urazie rdzenia kręgowego i śmieję się- dobrze ci tak, trzeba było tak się nie śpieszyć, może otrzymywałbyś chociaż kilkaset zł. renty socjalnej, czy innej, a tak masz 153zł. i się ciesz, bo ubolewanie w niczym ci nie pomoże, a urzędzików, czy polityków twój problem interesuje jak zeszłoroczny śnieg. No, chyba, że zbliżają się wybory. Renta socjalna, czy inna mi się nie należy, bo jak już wspomniałem za wcześnie zdecydowałem się na wypadek, a na rentę w drodze wyjątku liczyć też nie mogę, ponieważ mieszkam z rodzicami emerytami pod jednym dachem, a ich zawrotne emerytury, które po przeliczeniu na jednego członka rodziny (wychodzi ok. 900zł), wg wzmiankowanego wcześniej urzędu, są wystarczające, żeby nie umrzeć z głodu, a rehabilitacja, leki, środki ortopedyczne i pomocnicze, do których po odliczeniu częściowej refundacji z NFZ trzeba dopłacać z własnej kieszeni, uważane są chyba za zbędny luksus, więc 800zł na członka rodziny to proszę ja pana żyć nie umierać. Trochę się rozpisałem. Wiem, że to nie temat rent i emerytur, ale chciałem przedstawić swój problem, bo być może ktoś ma dojścia do władz i poruszy również ten problem, a nie tylko zwiększenie zasiłku pielęgnacyjnego, bo to jest absurd. Wypadki to nie pory roku, które są przewidywalne i dlaczego ja, czy z pewnością wielu w podobnej sytuacji, mają czuć się tak oszukani, upokorzeni, tylko dlatego, że ktoś wymyślił durną ustawę? Nie wystarczy, że los zgotował nam nieodwracalne kalectwo. Codziennie walczymy z własnym ciałem, bólem, psychiką. Czy to nie wystarczy? Musimy żyć jeszcze jak żebraki? Pozdrawiam wszystkich, jesteśmy wielcy, bo wytrzymujemy silny wiatr w oczy, a zakłamani pazerni rządzący są "biedni". Są kimś, ale tak im si tylko wedaje, do czasu...
  odpowiedz na komentarz
 • Przestroga!
  Rozbawiony.
  24.04.2018, 10:51
  Przed wyborem terminu wypadku koniecznie zapoznaj się z regulaminem ZUS, komu i kiedy przysługuje prawo do renty.
  odpowiedz na komentarz
 • Podwyższą, ale tylko nielicznym
  Matka niedosłyszącego dziecka
  22.04.2018, 09:49
  Jeśli się coś zmieni i będą dodatkowe środki, to tylko dla nielicznych. Dla rodziców dzieci niepełnosprawnych, ale chodzących zostanie ten ochłap 153 zł. Mój syn z olbrzymim niedosłuchem jest przecież dla Pisu zdrowy! Wydajemy tysiące złotych w roku na rehabilitację, logopedę i zajęcia rozwijające, tylko dlatego nasz syn radzi sobie w szkole, a to, że jesteśmy zadłużeni po uszy nie ma znaczenia... Pisowcy muszą mieć na nagrody i wsparcie Rydzyka, a Rydzyk ten biedę ludzi dookoła ma głęboko w ...., przykre.
  odpowiedz na komentarz
 • co z rodzicami,ktorzy maja czesc renty rodzinnej,i niepelnosprawne dziecko.Renta ta jest w kwocie 711.00 zl.po podwyzce
  Grazyna
  22.04.2018, 00:52
  Czy musze zrzec sie tej renty po zmarlym mezu?
  odpowiedz na komentarz
 • ŻENADA
  Art
  21.04.2018, 13:34
  Komentarzy i tak żaden polityk nie przeczyta bo jest zajęty liczeniem własnej kasy i pomnażaniem jej w każdy możliwy sposób.Oni mają za co żyć
  odpowiedz na komentarz
 • 153zł to moje jedyne źródło dochodu
  Grzegorz Świebodzice
  13.04.2018, 19:37
  Jestem niesłyszący , mieszkam w Świebodzicach i nie mam pracy a tylko 153zł, utrzymuje mnie matka. Gdy jej zabraknie skrócę sobie życie bo za 153 zł nie dam rady przeżyć i opłacić rachunków. Dziękuję za przeczytanie- pozdrawiam.
  odpowiedz na komentarz
 • ZASIŁEK
  Ss
  11.04.2018, 16:08
  A co z samotnymi matkami które mają więcej niż jedno niepełnosprawne dziecko? Jak wyżyć za te grosze? No Tak! Niepełnosprawni są traktowani na równi z alkocholikami np takie renty socjalne w takiej samej wysokości. Jeden chory i drugi chory. Tylko że jedni wydają prawie wszystko na lekarstwa A drudzy na alkohol. Gdzie tu sprawiedliwość?!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Grupa
  Babcia
  11.04.2018, 11:56
  Nasz rząd i system społeczny,zdrowotny,finansowy i polityczny jest do du.. Rządzą u nas ludzie bez skrupułów,wyobrażni i sumienia,znam dziecko które na pierwszy rzut oko widać że jest uposledzone chodzi do specjalnej szkoły wszyscy się dziwią nawet lekarze pod którymi jest opieka dlaczego żadna komisja nawet odwoławcza nie dala mu zadnej grupy.Ja wiem bo musiał by przynieść glowe pod pachą taki to systm.Jesteśmy Polakami ale się nimi nie czujemy.
  odpowiedz na komentarz
 • Wypowiedz
  Słuchacze
  07.04.2018, 09:22
  Wczraj w telewizji słyszeliśmy wypowiedz ze nagrody ministrów ktore sobie przyznali mają iść na cele spoleczne i kto w to uwirzy bujda jakich wiele w naszym rzadzie
  odpowiedz na komentarz
 • Komentarze
  Czytelnik Faktow
  05.04.2018, 08:29
  (Kometarze komentarze) i tak wszyscy mają gdzieś to co pisemy i co otym myslimy szkoda naszych nerwów dość mamy nerwy popsute brakiem zainteresowania mami ludzmi niepełno sprawnymi żyjemy z dnia na dzień jak zdeptane roslinki w ziemie a rzad co daja sobie nagrody to obrażające dla nas Polaków dajecie sobie po kilka tysiecy na miesiąc i wciąż wam malo wstd dla nas Polaków że rządzą u nas tacy ludzie
  odpowiedz na komentarz
 • Nagrody
  Wz
  28.03.2018, 14:47
  (Tutaj mamy do czynienia z legalnymi nagrodami za ciężką prace)wypowiedz Kaczyńskiego.dziwić się że wszyscy się buntuja.Dla niepełnosprawnych niema na podwyszki zasiłków niech każdy z rzadu przeznaczy swoją nagrodę na takie osoby to wtedy ludzie powiedzą dobrze o rządzie ale przeciesz za co bu wykupywali swoje dzieci i wnuki jak wejdą w konflikt z prawem.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłki
  Iwona
  27.03.2018, 16:11
  Na przełomie 2014/2015 roku mój mąż przeszedł dwa rozległe udary mózgu:niedokrwienny i krwotoczny.Jest osobą niepełnosprawnym o stopniu znacznym.ZUS odmówił mu przyznania renty,ponieważ nie udokumentował wszystkich lat pracy.MOPS z tytułu niepełnosprawności przyznał mężowi 177,50gr.,ponadto otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny 153 zł.Natomiast ja jako opiekun otrzymuję 520 zł.Łączny nasz dochód miesięczny wynosi 850,50 gr.Po opłatach zostaje nam ok.400 zł.na życie na cały miesiąc. Pytam się,jak żyć za tak śmieszne pieniądze?! Kiedy będą w końcu te zapowiadane podwyżki zasiłków dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów?Jaka jest różnica w opiece nad dzieckiem ,a osobą dorosłą?Żadna! A jak słyszę,jakie Rząd wypłaca sobie premie,nagrody po kilkadziesiąt tys,.to wołam o pomstę do nieba,że doczekałam z chorym mężem inwalidą takich czasów.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawni to nie górnicy
  Syriinx
  26.03.2018, 21:27
  Niepełnosprawni nie będą palić opon. nie zablokują warszawy więc wystarczy im te 153zł. Ciekawe jak ja mam przez miesiąc wydać tak wielką kwotę. Po tym co powiedział Gowin że mu nie wystarcza 13tyś miesięcznie i po tych premiach 60tyś+ tylko idiota niepełnosprawny zagłosuje na PiS.
  odpowiedz na komentarz
 • xasiłek pielęgnacyjny 2018
  ja
  23.03.2018, 12:05
  Więc tylko dyskusje, a xasiłek pielęgnacyjny od marca 2018 xe 153 PLN nie xostał podwyźsxony ani o 1 grosx, dalej się kpi x osób niepełnosprawnych. Trxeba by wyjść na ulicę, ale nie ma siły jak się ma xnacxny stopień niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasilki
  Lilia
  22.03.2018, 15:20
  Sobie pdwyzszaja i daja premie nagrody a biedny rencista nirpelnosprawny zdycha co miesac rachunki czy cos zjesc o i sie nie martwia czy bedzie zczego urzadzic swieta a tacy prawi i wierzacy sobie tak blizniemu figa
  odpowiedz na komentarz
 • żont nie umie żądzić
  zzzzz
  16.03.2018, 11:02
  unas kraj jest chory
  odpowiedz na komentarz
 • Zasilek
  Matka
  16.03.2018, 10:31
  Mój syn ma rentę soc.i wielkie 153zł opłacane składki zdrowotne ale do stomatologa z bólem i opuchnieta twarzą od zeba musiał iść prywatnie za co pani doktor skasowala 300 zł a za leki które mu przepisala 100zl a co maja powiedzieć osoby które mają leki na stałe dla mnie to jest dyskryminacja powinniście sie wstydzić macie po 10-20 tysięcy na miesiąc a jeszcze w gazetach piszą że to za malo widocznie zyjecie ponad stan i wciąż bedziecie mieli malo a co maja powiedzieć zwykli ludzie ktozy żyją od pierwszego do pierwszego za nędzne pieniądze
  odpowiedz na komentarz
 • zasiłki 153
  adam
  15.03.2018, 20:26
  bzdura zasiłek wynosi 153 na rok 2019
  odpowiedz na komentarz
 • Niepełnosprawność
  M.W.
  08.03.2018, 09:41
  Od 35 lat zajmue się osobami niepelnosprawnymi i nie wiem jak nasz rząd może być tak bez duszy że tak traktuje takie osoby to też są ludzie ,naprawdę brakuje wojny w naszym kraju zeby zaczęto szanowac się ci ludzi też sa Polakami i częścią naszego narodu,potem się dziwią że na wybory idą nie liczni tu niema na kogo głosować.
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny 2018
  Leszek F.
  02.03.2018, 21:00
  Ważą się losy mojego uczestnictwa w wyborach. Już mam dosyć żebrania o jego waloryzację. I na nic banialuki, że brakuje pieniędzy kiedy rządzący dają sobie premie po setki tysięcy złotych.
  odpowiedz na komentarz
 • zasilek pielegnacyjny
  pytlak
  02.03.2018, 15:11
  witam ile bedzie wynosic zasilek pielegnacyjny od marca
  odpowiedz na komentarz
 • niepełnosprawni
  Maria
  28.02.2018, 14:14
  Konkretne stwierdzenie .Ludzie nie powinni mieć pretensji do PIS .Ponieważ rządzi od niedawna i naprawdę działa i to szybko na korzyść Polski i Polaków.Rzadna partia nie wprowadziła 500+ nigdy. Wiadomo że zasilki , renty , zarobki będą stopniowo podwyższenie.WAŻNE niepełnosprawni z 1 grupą dostają zasilki z rentą 1500 euro na rękę za mieszkanie nie płacą jak kwitną na osobę w rodzinie nie przekracza 1200 euro. Dlatego ludzie którzy wymagają stałej opieki napewno Rząd będzie się o to troszczył tylko to wymaga czasu.Poprzednie rządy przez wiele lat wysprzedawali dobro Polski , afery mieszaniowe w Warszawie ,nie podnoszenie zasiłków ani zarobki w .tylko okradanie Polski.To poprostu widać co teraz jest.Dzięki Bogu ,ze PIS wyszedł do Rządu i coś robi i będzie rządził najmniej 20 lat poniewaź inni co rządzili PO I Lewica doprowadzili by Polskę do ruiny i wojny domowej.Teraz jak rządzi ucziwy PIS to lapiom gansterow oszustów.To poprostu widać.Jeszcze nigdy nie było w Polsce takiego Rządu który by tak naprawdę dążył dla dobra Polaków taką prawda .Niech ludzie otworzą wrescie oczy i zobaczą jak szybko zmienia się sytuacje Polski na lepsze.w tak krótkim czasie.
  odpowiedz na komentarz
 • Niepelnosprawna
  Smuta
  23.02.2018, 16:42
  Kpina.a bym dała takiemu z rządu 153zl i niech to podzieli na dni tj 5zl na dzień na co to jest???????? Oni nie zdają sobie sprawy z co to znaczy przewlekła choroba jak to jest jak się przychorobie nie ma pieniędzy. Bogacze a żerują na biednych wstyd i hańba
  odpowiedz na komentarz
 • Zasiłek pielęgnacyjny
  Gościówa
  21.02.2018, 16:07
  W zus-ie mają 250 zł a my 153 Podwyższyć wraz z rentą, gdy pytałam się w zus-ie o przejście z ZP. z mopsu do nich to powiedzieli że musiałabym stawać na komisje a niewiado czy mie odebrali by mi renty którą mam na stłe, te buce z rządu podwyższają sobie o 3000a nam karzą żyć za 800 mc. 😈😈😈😈😈😈😈😈
  odpowiedz na komentarz
 • Monika Rogozinska
  Elif
  15.02.2018, 22:36
  Od2006 jest taka sama kwota 153czy tego nie można podwyższyć co można za te 153 zł to są jakieś kpiny
  odpowiedz na komentarz
 • Za grosze
  Emila
  15.02.2018, 15:11
  Co ja mam zrobić za te 153zł zasiłku na dziecko, nawet ba wizytę nie starcza, a gdzie leki, rehabilitacja?
  odpowiedz na komentarz
 • EWK
  sobek
  15.02.2018, 08:07
  Tak przepracowałam 21 lat wszystkie składkowe , dostałam EWK i co z tego kiedy po 34 latach opieki nad osobą niepełnosprawną mam prawie 600 zł netto mniej niż osoby nigdzie nie pracujące.Ale sprawiedliwość,a tyle się krzyczy o pomocy niepełnosprawnym i ich opiekunom.Na EWK jest w POLSCE tylko 47 tys.osób czy to aż tak dużo ,a może jeszcze trochę poczekać to jakiś odsetek umrze.Ok spodkamy sie przy urnach wyborczych
  odpowiedz na komentarz
 • Kiedy będą niepelnosprawni traktowani równo z ZUSem bo w zusie mają wyższy zasiłek pielęgnacyjny
  Teresa
  13.02.2018, 22:43
  Kiedy rząd zauważy niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Zasilek
  Iwona
  13.02.2018, 18:03
  Pracowalam. Mam orzeczenie o umiarkowanym stopniu i dostaje 153 zl. By mogli podwyzszyc.
  odpowiedz na komentarz
 • kiedy wkoncu ktos z rzadu zauwarzy ze osoby niepelnosprawne to terz ludzie potrzebujace
  MANIA
  09.02.2018, 20:03
  NIEPELNOSPRAWNYM TO OCHLAPY
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel
Partnerem działu Finanse i Ubezpieczenia jest

Sonda

Czy osoby z niepełnosprawnością wraz z opiekunami powinny być jedną z grup priorytetowych do szczepień przeciwko COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas