Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność słuchowa a praca jako operator CNC

18.08.2017
Autor: N.

Witam, mam na imię [do wiad. red.] i chciałbym się dowiedzieć, czy jest szansa na zatrudnienie jako operator cnc przy ubytku słuchu. Posiadam aparaty słuchowe.

Szanowny Panie,

przede wszystkim trzeba zaznaczyć, iż praca operatora maszyny CNC wymaga obsługi maszyn takich jak tokarka CNC czy frezarka CNC. W zakresie obowiązków leży zazwyczaj ustawianie i mocowanie narzędzi, zadbanie o jakość elementów, które wykonuje, bieżąca kontrola pracy maszyny, ustawianie odpowiednich narzędzi w magazynie obrabiarki, serwisowanie obrabiarki CNC oraz jej diagnostyka. Czasami w gestii operatora CNC leży także wprowadzanie korekty błędów czy programowanie maszyny. Dokładny zakres zadań zależy od wymagań firmy zatrudniającej oraz od poziomu kwalifikacji operatora CNC.

Pańska niepełnosprawność nie powinna mieć wpływu na pracę jako operator CNC. Jednakże o możliwości pracy na danym stanowisku zadecyduje ostatecznie lekarz medycyny pracy, oceniając Pana psychofizyczne możliwości pracy na tym stanowisku. Być może dobrym rozwiązaniem będzie skonsultowanie się już teraz z Wojewódzkim Ośrodkiem Medycyny Pracy właściwym dla Pana miejsca zamieszkania, aby już na etapie poszukiwania pracy ocenić Pańskie możliwości psychofizyczne do pracy na stanowisku operatora CNC.

Należy też pamiętać o tym, że praca operatora CNC może mieć wpływ na Pański narząd słuchu. Jak wskazuje się w literaturze fachowej, wyniki pomiarów ujawniły jedynie przekroczenia dopuszczalnego poziomu hałasu na stanowisku pracy operatora obrabiarki przy pewnych parametrach obróbki. Efektem badań środowiskowych są szczegółowe zalecenia stosowania przez operatora indywidualnych środków ochrony narządu słuchu podczas obsługi obrabiarki CNC (tak [w:] Przegląd Elektrotechniczny, ISSN 0033-2097, R. 92 Nr 12/2016, D. Mika, J. Michałowska, Normatywne pomiary czynników szkodliwych na stanowisku pracy operatora obrabiarek sterowanych numerycznie).

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas