Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiemy, jak będą wyglądać nowe legitymacje. Stopień i symbol – tylko w kodzie QR

06.07.2017
Autor: Tomasz Przybyszewski, fot. Freeimages.com, grafiki: projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Czerwony wykrzyknik na białym tle

Znane są już dokładne propozycje wyglądu nowych legitymacji osób z niepełnosprawnością. Do 13 lipca br. potrwają konsultacje międzyresortowe, a do 17 lipca – konsultacje publiczne projektu rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w tej sprawie. Nowe legitymacje mają być wydawane od 1 sierpnia 2017 r.

W projekcie rozporządzenia czytamy m.in. że „Powiatowy zespół wystawia osobie posiadającej prawomocne orzeczenie o niepełnosprawności legitymację dokumentującą niepełnosprawność”. Jej wzór zawarto w załączniku do rozporządzenia:

Awers i rewers nowej legitymacji dokumentującej niepełnosprawność. Opis alternatywny niżej w artykule

Powiatowy zespół wystawi także „osobie posiadającej prawomocne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo prawomocne orzeczenie o wskazaniach do ulg i uprawnień” legitymację dokumentującą stopień niepełnosprawności. Jej wzór określa inny załącznik:

Awers i rewers nowej legitymacji dokumentującej stopień niepełnosprawności. Opis alternatywny niżej w artykule

Co znajdzie się na legitymacji?

Legitymacja osoby niepełnosprawnej będzie wykonana z takiego materiału (poliwęglan) i w takim rozmiarze, jak dowód osobisty.

Na awersie legitymacji znajdą się m.in. nazwa dokumentu w językach francuskim i angielskim, piktogramy oznaczające niepełnosprawności, a także miejsca na: zdjęcie (o wymiarach 2,5 x 3 cm), imię, nazwisko, PESEL i termin ważności legitymacji.

Rewers legitymacji będzie z kolei zawierać m.in. nazwę powiatowego zespołu, który wystawił dokument, numer legitymacji, skrót LON w brajlu. Będzie też miejsce na PESEL, numer legitymacji oraz symbol i (w przypadku osób po 16. roku życia) stopień niepełnosprawności – wszystko to wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR).

Stopień i symbol – nieobowiązkowe

Podczas prac nad wyglądem nowej legitymacji pojawiły się zarzuty, że nie będzie w niej miejsca na wpisanie stopnia i symbolu, które są kluczowe dla niektórych zniżek, np. na przejazdy.

W odniesieniu do tych uwag, w projekcie rozporządzenia czytamy, że „na wniosek osoby zainteresowanej w legitymacji wpisuje się stopień niepełnosprawności”, natomiast „na wniosek osoby zainteresowanej albo przedstawiciela ustawowego dziecka w legitymacji wpisuje się symbol przyczyny niepełnosprawności”. Informacje te będą wpisane za pomocą fotokodu (kodu QR).

W rozporządzeniu podkreślono również, że stare legitymacje zachowają ważność „na czas w nich określony”.

Warto tu podkreślić, że wydatki związane z wystawianiem legitymacji, produkcją blankietów, ich personalizacją i dystrybucją pokrywane są z budżetu państwa. Dla osób z niepełnosprawnością nowe legitymacje będą więc darmowe. Tylko wydawanie ew. duplikatu kosztować będzie 15 zł. Nie będzie konieczne ponowne orzekanie się.

- Przedmiotowa ustawa nie przewiduje zarówno wymiany dokumentów, jak też konieczności ponownego orzekania się celem uzyskania legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów – informował nas we wrześniu 2016 r. przedstawiciel ministerstwa.

Głos Czytelników dotarł do ministerstwa

Przypomnijmy, że pod koniec lutego 2016 r. na naszym portalu opublikowaliśmy inspirowany głosami Czytelników postulat, by przy okazji zmian zasad wydawania legitymacji osobom z niepełnosprawnością zmienić także wygląd tych dokumentów, w tym format na plastikowy, zbliżony do karty kredytowej. Artykuł „Zmieńmy legitymację, zmieńmy symbol” wywołał lawinę komentarzy. Z tekstem, w którym zaprezentowaliśmy projekt nowej legitymacji, w ciągu ledwie tygodnia zapoznały się tysiące osób.

Niesieni dopingiem Czytelników zdecydowaliśmy się zaapelować do Krzysztofa Michałkiewicza, Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, o uwzględnienie w pracach nad nową legitymacją osoby z niepełnosprawnością naszych wspólnych postulatów dotyczących jej przeprojektowania. Działania te przyniosły skutek. Padły deklaracje, że nasza propozycja będzie poddana szczegółowej analizie, a nowe legitymacje będą miały formę plastikowych kart.

28 kwietnia 2017 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło konkurs na wykonanie projektu szaty graficznej legitymacji osoby niepełnosprawnej. Wziąć mógł w nim udział każdy. Nadeszło 19 propozycji, wybrano sześć, a resort rodziny zorganizował głosowanie internautów, w którym udział wzięło 3,7 tys. osób.

W oparciu o te głosy ostateczną decyzję podjął Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wynik konkursu ogłoszono 7 czerwca 2017 r. Zwycięzcą został krakowski grafik Piotr Felszyński.

Weź udział w konsultacjach publicznych

Do 17 lipca 2017 r. można wziąć udział w konsultacjach publicznych projektu rozporządzenia, w którym określony jest nowy wzór legitymacji osoby z niepełnosprawnością.

Uwagi można składać lub przesłać na adres Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej:

ul. Nowogrodzka 1/3/5
00-513 Warszawa
Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

lub na adres e-mail: sekretariat.bon@mrpips.gov.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • legitymacje
    mAREK
    02.08.2017, 15:25
    Witam. w dniu wczorajszym w PCPR Tarnów pytałem o legitymację ON - otrzymałem odpowiedź, że nowych JESZCZE NIE MA (01.08.2017) POZDRAWIAM
    odpowiedz na komentarz
  • czytelność i zrozumiałość
    rozczarowany
    17.07.2017, 00:46
    Istotą karty identyfikacyjnej jest prostota przekazu, czytelność i jednoznaczność jej zrozumienia przez każdego, kto tę katę będzie musiał wziąć do ręki. Obawiam się braku zrozumienia zapisu informacji na karcie. Treść przekazu powinna być prosta i czytelna. Napisana wystarczająco dużymi znakami (literami, znakami, piktogramami) i odpowiednio dobranymi kolorami, by była łatwa, i zarówno prosta, jak i szybka do odczytania. Tych podstawowych kryteriów projekt nie spełnia. Skoro został wybrany jako najlepszy - sugeruję konkurs powtórzyć. Kody i stosowne piktogramy powinny się na niej znaleźć. Ułatwiłoby to w razie potrzeby udzielenie pomocy właścicielowi karty.
    odpowiedz na komentarz
  • Prawda
    Paweł
    11.07.2017, 09:21
    SYMBOL I STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POWINNY NA LEGITYMACJI NA ŻADANIE UPRAWNIONEGO BYĆ NAPISANE W TEN SAM SPOSÓB CO NA BIAŁRJ DOTYCHCZASOWEJ LEGITYMACJI. STOPIEŃ ZNACZNY A RÓŻNY KOD OZNACZA INNA ZNIŻKĘ NA PRZEJAZDY. PROWADZĄCY POJAZDY PKS CZY BUS NIE MAJĄ PRZECIEŻ URZĄDZEŃ DO SZCZYTYWANIA KODU QR. OBY MINISTERSTWO POMYŚLAŁO O TYM NIM NOWA LEGITYMACJA TRAFI W RĘCE NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
    odpowiedz na komentarz
  • Niedostępne konsultacje
    osoba niewidoma
    10.07.2017, 14:10
    Kolejne pseudokonsultacje, niedostępne dla osób niewidomych. Projekt nie jest linkiem i nie da się do niego dostać z klawiatury. Jest za to kilkadziesiąt linków o identycznej nazwie Rejestr Zmian. Ponadto wysłanie uwag wymaga wpisania kodu z obrazka. Paranoja. Napisałam na mejl podany w Waszym tekście o konsultacjach i czekam na odpowiedź.
    odpowiedz na komentarz
  • legitymacja osoby niepełnosprawnej
    markar
    07.07.2017, 23:15
    W projekcie LON , na rewersie umieszczony został błędny skrót nazwy legitymacji w Brailu.
    odpowiedz na komentarz
  • Dlaczego tylko Zespoły ważne?
    N10
    07.07.2017, 14:34
    Uważam że w nowej legitymacji powinna być możliwość wpisania Orzeczenia Lekarza Orzecznika ZUS z druku N-12F (o częściowej/całkowitej niezdolności do pracy, o niezdolności do samodzielnej egzystencji) a nie tylko stopnia niepełnosprawności orzeczonego przez Zespól do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Posiadanie orzeczenia ZUS uprawnia do ulg np. w komunikacji zbiorowej typu PKP itp a nie jest odnotowane w wydawanej Legitymacji emeryta/rencisty ZUS co czyni ją zbędnym dokumentem, bo nawet podczas rejestracji do lekarza wymagany jest Dowód Osobisty. Powoduje to konieczność stawania przed kolejną komisją, tym razem ZdSOoN.
    odpowiedz na komentarz
  • SYMBOL I STOPIEŃ POWINIEN BYĆ NAPISANY CZYTELNIE LITERAMI NIE ŻADNYM KODEM.
    Opiekun
    07.07.2017, 12:40
    SYMBOL I STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI POWINNY NA LEGITYMACJI NA ŻADANIE UPRAWNIONEGO BYĆ NAPISANE W TEN SAM SPOSÓB CO NA BIAŁRJ DOTYCHCZASOWEJ LEGITYMACJI. STOPIEŃ ZNACZNY A RÓŻNY KOD OZNACZA INNA ZNIŻKĘ NA PRZEJAZDY. PROWADZĄCY POJAZDY PKS CZY BUS NIE MAJĄ PRZECIEŻ URZĄDZEŃ DO SZCZYTYWANIA KODU QR. OBY MINISTERSTWO POMYŚLAŁO O TYM NIM NOWA LEGITYMACJA TRAFI W RĘCE NIEPEŁNOSPRAWNYCH.
    odpowiedz na komentarz
  • kiedy otrzymamy legitymację po zlożeniu wniosku?
    Maria
    07.07.2017, 08:07
    Wnioski o legitymację będziemy składać do Powiatowych Zespołów, a produkcją dokumentów będzie się zajmowała jakaś firma wyłoniona przez ministerstwo w przetargu. W jakim terminie więc od złożenia wniosku otrzymamy ten dokument? Obecnie legitymację można było otrzymać w tym samym dniu. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że chcąc skorzystać z ulgowych przejazdów PKP i PKS trzeba przedstawić wyłącznie legitymację, orzeczenia o niepełnosprawności i o stopniu w świetle przepisów nie są honorowane (za wyjątkiem orzeczeń innych organów orzeczniczych - ZUS, KRUS, MSWiA). Gdzie można znaleźć wzór wniosku o wydanie legitymacji?
    odpowiedz na komentarz
  • bedzie bałagan
    realizm
    06.07.2017, 22:57
    PZreciez teraz kierowcy sie myla a co dopiero potem. MY mamy dodartkowe zniżki dane nam pzrez wladz enaszego miasta ale pod warunkiem oplacenia skaldek co jest osteplowane wlegtymacji. PO co w ogole zmieniac legitymacje, Jeden wielki balagan będzie.Potracimy znizki. TERAZ SIe kierowcy spieraja co do znizek ac o bęzie potem???PO co zgadzalicie się tak od razu na wymianę legitymacji/?? PO CO?
    odpowiedz na komentarz
  • Stopień niepełnosprawności
    Poprawski Bolesław
    06.07.2017, 19:53
    Powinno być obowiązkowo wpisane kody niepełnosprawności a nie na wniosek !!!!!!!!!! Po co komu legitymacja bez oznaczeń kodowych !!!!!!!! Biurokraci powiedzą jak już było nie raz " pan nie złożył wniosku o wpis kodu " !!!!!!!!!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • Znowu
    df
    06.07.2017, 19:08
    Po jaką cholerę oni wszędzie pchają ten PESEL? Przecież to jest niebezpieczne. Takie rzeczy ujawnia się tylko w określonych sytuacja i określonym organom. Tak samo jak przyczynę niepełnosprawności.
    odpowiedz na komentarz
  • Migawki
    Mila
    06.07.2017, 16:51
    Dzien dobry,mieszkam w Łodzi,do maja biezacego roku osoba z grupą inwalidzką mogla na podstawie umowy o pracę jezdzic na specjalnej migawce do pracy i z pracy.Zlikwidowali ten przepis,co mozna zrobic by miec tą migawkę.Skoro rzadzacy tak ustalili,co mogę zrobić.
    odpowiedz na komentarz
  • SYMBOL I STOPIEŃ TYLKO W KODZIE QR
    Paweł
    06.07.2017, 15:26
    W jaki sposob kierowca autobusu PKS czy busa odczyta kod niepełnosprawności zawarty tylko w kodzie a nie normalnie? Przecież na różne symbole są różne ulgi!
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas