Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co oznacza likwidacja bariery architektonicznej?

22.08.2017
Autor: Z.

Czy wykonanie zadaszenia nad balkonem może być uznane jako likwidacja bariery architektonicznej? Zgodnie z zaświadczeniem lekarskim, nie mogę przybywać na słońcu ani być narażona na promienie słoneczne, leki nie tolerują słońca. Muszę być osłonięta przed słońcem (długie rękawy, emulsje z filtrem min. 50, etc.). Choroba to białaczka.

Szanowna Pani,

ze środków finansowych PFRON mogą być dofinansowane zadania, mające na celu likwidację barier architektonicznych, a dzięki temu osiągnięcie przy aktywnym uczestnictwie osób niepełnosprawnych możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej. Przez bariery architektoniczne należy rozumieć wszelkie utrudnienia występujące w budynku i jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

Osoby posiadające orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności mają możliwość starania się m.in. o częściowy zwrot kosztów przystosowania np. łazienki czy też innego pomieszczenia do swoich potrzeb. Zwrot dokonywany jest w ramach likwidacji barier architektonicznych, uregulowanych między innymi przepisami rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Wnioski o dofinansowanie składa się pisemnie w Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. W tych placówkach można uzyskać wyczerpujące informacje na temat np. możliwości otrzymania dofinansowania do dostosowania lokalu osoby niepełnosprawnej, ponieważ wskazane powyżej rozporządzenie określa zasady udzielanej pomocy, jednak szczegółowe warunki ustalane są w konkretnych powiatach.

Wydaje się, iż wykonanie zadaszenia nad balkonem może być uznane za przystosowanie lokalu, w którym Pani mieszka do Pani potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Zalecam jednak kontakt z właściwym dla Pani PCPR w celu szczegółowego dowiedzenia się i ustalenia możliwości dofinansowania w Pani przypadku oraz formalnych wymogów dotyczących dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, kryteriów czy okresu oczekiwania na środki. Poszczególne PCPR-y mogą także ustalać dodatkowe kryteria ubiegania się o środki. Ważne jest także, aby odpowiednio przygotować uzasadnienie Pani wniosku.

Więcej informacji o likwidacji barier architektonicznych znajdzie Pani np. na naszym portalu.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas