Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy mogę wystąpić o dodatkowy symbol w orzeczeniu?

24.08.2017
Autor: H.

Witam serdecznie, od kilku lat mam orzeczony stopień umiarkowany 08-T na układ pokarmowy, ale choruję też od 13 lat na astmę oskrzelową, do tego dochodzi teraz nadciśnienie. Czy mogę starać się o dodatkowe oznaczenie niepełnosprawności tak, abym miał dwa?

Szanowny Panie,

zgodnie z § 32 ust. 3 Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności z dnia 15.07.2003 r., symbol przyczyny niepełnosprawności zawarty w orzeczeniu o niepełnosprawności, stopniu niepełnosprawności lub wskazaniach do ulg i uprawnień odzwierciedla rozpoznanie uszkodzenia lub choroby, która niezależnie od przyczyny jej powstania powoduje zaburzenia funkcji organizmu oraz ograniczenia w wykonywaniu czynności życiowych i aktywności społecznej osoby zainteresowanej lub dziecka. Zgodnie z ust. 4 cyt. paragrafu, orzeczenie może zawierać więcej niż jeden symbol przyczyny niepełnosprawności, nie więcej niż trzy symbole schorzeń, które w porównywalnym stopniu wpływają na zaburzenie funkcji organizmu.

Odpowiadając więc na Pana pytanie informuję, że może się Pan starać o dodatkowy symbol niepełnosprawności. Proszę jednak mieć na uwadze, że jeśli dysfunkcja 08-T uprawnia do wydania stopnia umiarkowanego, a inna dysfunkcja, o której wpisanie do orzeczenia będzie się Pan ubiegał, uprawnia do wydania stopnia lekkiego, i zostanie wydane orzeczenie o stopniu umiarkowanym, to w orzeczeniu będzie tylko symbol przyczyny 08-T.

O dodatkowy symbol może Pan wystąpić przy ubieganiu się o orzeczenie o niepełnosprawności, gdy będzie upływać termin ważności posiadanego orzeczenia (§ 15 ust. 1 rozporządzenia). Ponadto w myśl § 15 ust. 2 ww. rozporządzenia, w przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem o wydanie orzeczenia o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia. Składany wniosek powinien wtedy zawierać odpowiednie uzasadnienie dotyczące przyznania drugiego symbolu niepełnosprawności.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas