Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Renta socjalna – kiedy złożyć wniosek?

22.08.2017
Autor: K.

Dzień dobry. Mam niepełnosprawnego brata (27 lat) o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności z orzeczeniem o niepełnosprawności i niezdolności do pracy. 5 lat temu otrzymał prawo do renty socjalnej z tytułu niezdolności do pracy. Rentę ma do końca roku. Kiedy może złożyć wniosek o ponowne ustalenie do renty socjalnej, tak by zachować ciągłość świadczenia? Wcześniej zdrowiem i sprawami administracyjnymi zajmowała się mama, niestety zmarła. Z góry będę wdzięczna za informację!

Szanowna Pani,

Prawo do renty socjalnej okresowej ustaje z upływem okresu, na jaki świadczenie zostało przyznane. W celu ustalenia prawa do renty socjalnej na dalszy okres należy zgłosić, na piśmie lub ustnie do protokołu, wniosek w tej sprawie we właściwej dla Pani Brata jednostce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Aby zachować płynność wypłaty świadczenia, wniosek o ponowne ustalenie prawa do renty można złożyć już na 3 miesiące przed ustaniem prawa. W przypadku Pani Brata, gdy rentę ma do końca roku 2017, zalecam złożyć wniosek już z początkiem października.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas