Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wada wzroku – czy należy się stopień?

25.07.2017
Autor: E.

Witam, córka ma wadę wzroku, nosi szkła +5,5 OL, +4,5 OP, do tego ma astygmatyzm. Czy należy jej się stopień niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

zgodnie z § 32. 1. Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, przy kwalifikowaniu do znacznego, umiarkowanego i lekkiego stopnia niepełnosprawności bierze się pod uwagę zakres naruszenia sprawności organizmu spowodowany przez choroby narządu wzroku, w tym wrodzone lub nabyte wady narządu wzroku powodujące ograniczenie jego sprawności, prowadzące do obniżenia ostrości wzroku w oku lepszym do 0,3 według Snellena po wyrównaniu wady wzroku szkłami korekcyjnymi lub ograniczenie pola widzenia do przestrzeni zawartej w granicach 30 stopni (pkt. 4.4).

Wobec powyższego, aby stwierdzić, czy Pani Córka powinna posiadać orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, powinna złożyć wniosek do odpowiedniego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak w tym roku spędzisz wakacje?

Biuletyn

Wspierają nas