Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Problem z rentą socjalną

19.07.2017
Autor: T.

Starałam się o rentę socjalną (miałam przyznaną do – do wiad. red.), niestety otrzymałam odpowiedź odmowną. Chciałabym odwołać się od tej decyzji, ale nie wiem, co to znaczy „osoba całkowicie niezdolna do pracy”, czy są ustalone przez ZUS jednoznaczne kryteria, czy jest to tylko subiektywna ocena lekarza? Jak to się ma do faktu, że osoby otrzymujące rentę socjalną mogą pracować? W dzieciństwie chorowałam na polio, mam o 5 centymetrów skróconą nogę, zdeformowaną stopę, problemy z chodzeniem i dłuższym siedzeniem ze względu na kręgosłup. Pracuję na 1/2 etatu, ponieważ nie jestem w stanie dłużej wysiedzieć przy komputerze. Dodam, że lekarz na komisji mierzył mnie na leżąco centymetrem i stwierdził, że mam skróconą nogę jedynie o 3 centymetry, byłam w rajstopach, nie chciał oglądać mojej stopy, nie interesowała go opinia ortopedy.

Szanowna Pani,

pojęcie niezdolności do pracy zostało uregulowane w art. 12 ust. 1 Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z powołanym przepisem, niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Całkowicie niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy.

Częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Zgodnie natomiast z art. 13. 1 przywołanej wyżej ustawy, przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:

  1. stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
  2. możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

Warto także pamiętać o art. 13 ust. 4 przywołanej wyżej ustawy, zgodnie z którą zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy, co też daje odpowiedź na pytanie, jak pogodzić orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy z pracą.

Prawo do renty socjalnej natomiast podlega zawieszeniu za miesiąc, w którym osoba uprawniona osiągnęła przychód w łącznej kwocie przekraczającej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS dla celów emerytalnych, aktualne wysokości kwot powodujących zawieszenie prawa do renty socjalnej można znaleźć na stronie ZUS.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas