Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne na 43-letniego syna

03.07.2017
Autor: Matka

Od 43 lat opiekuję się głęboko upośledzonym synem leżącym, nie kontaktowym, wymagającym całodobowej opieki, do 2011 pobierałam świadczenie pielęg., po ukończeniu 60 lat kazano mi przejść na emeryturę, ponieważ mam mało lat przepracowane dostaję 740 zł. Czy jest możliwość otrzymania świadczenia pielęgnacyjnego? Syn wymaga stałej, całkowitej opieki, jest na poziomie półrocznego dziecka.

Szanowna Pani,

zgodnie z art. 17. 1. Ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy nie przysługuje, jeżeli osoba sprawująca opiekę:

  1. ma ustalone prawo do emerytury (jak w Pani wypadku), renty, renty rodzinnej z tytułu śmierci małżonka przyznanej w przypadku zbiegu prawa do renty rodzinnej i innego świadczenia emerytalno-rentowego, renty socjalnej, stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego,
  2. ma ustalone prawo do specjalnego zasiłku opiekuńczego, świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku dla opiekuna, o którym mowa w ustawie z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów.

Niemniej jednak odsyłam Panią do artykułu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na temat pierwszych wystąpień do sądu w związku z odmową przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z powodu uzyskania prawa do emerytury. Można spróbować tą samą ścieżką powalczyć o świadczenie pielęgnacyjne.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas