Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jak skutecznie w piśmie się odwołać od orzeczenia?

29.06.2017
Autor: B.

Witam, wczoraj móje dziecko 13-letnie otrzymało orzeczenie o niepełnosprawności. Syn ma upośledzenie umysłowe znaczne, nie przyznali mu punktu 7, tylko 8. Orzeczenie wydało Starostwo Powiatowe w [do wiad. red.]. Chcę się odwołać na piśmie, jak to zrobić, pomocy?

Szanowna Pani,

orzekaniem o niepełnosprawności zajmują się powiatowe (lub wojewódzkie) zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Starostwo nie jest organem zajmującym się orzekaniem, może jedynie wspomagać administracyjnie, głównie przez PCPR, różne działania zastrzeżone dla PFRON.

Przy orzekaniu o konieczności korzystania przez dziecko z systemu środowiskowego wsparcia w samodzielnej egzystencji bierze się pod uwagę to, czy występuje ograniczenie lub brak zdolności do wykonywania czynności stosownie do wieku, płci i środowiska, które uniemożliwią osiągnięcie niezależności fizycznej.

Osoba zainteresowana lub przedstawiciel ustawowy, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności, może wnieść odwołanie do wojewódzkiego zespołu, za pośrednictwem powiatowego zespołu, który wydał orzeczenie. Powiatowy zespół, który wydał orzeczenie, obowiązany jest przesłać odwołanie wraz z aktami sprawy do wojewódzkiego zespołu, w terminie 7 dni od dnia otrzymania odwołania. Jeżeli powiatowy zespół uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie.

Z kolei od orzeczenia wydanego przez wojewódzki zespół przysługuje prawo do wniesienia odwołania do sądu (wydział pracy i ubezpieczeń społecznych) w terminie 30 dni. Odwołanie wnosi się do sądu, ale za pośrednictwem wojewódzkiego zespołu.

Proszę przede wszystkim pamiętać o powyższych terminach na wniesienie odwołania – jeśli tego Pani nie zrobi przez złożenie odwołania w organie w ciągu 14 / 30 dni od dnia otrzymania orzeczenia, to proszę wysłać to drogą pocztową. Decyduje tu data stempla pocztowego.

Co istotne, w każdym z otrzymanych orzeczeń powinna Pani zostać pouczona o możliwości i sposobie wnoszenia odwołania.

Wskazane jest, aby odwołanie zawierało:

  1. oznaczenie organu, do którego jest skierowane,
  2. imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
  3. oznaczenie rodzaju pisma,
  4. oznaczenie zaskarżonego orzeczenia,
  5. określenie i zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności,
  6. wymienienie załączników,
  7. własnoręczny podpis.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas