Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie pielęgnacyjne – czy przysługuje żonie?

23.06.2017
Autor: Paweł

Witam. Mam 42 lata, od urodzenia jestem niepełnosprawny – I grupa inwalidzka (z ogólnego stanu zdrowia), orzeczenie wydane, gdy skończyłem 16 lat, jednak niepełnosprawność istnieje od urodzenia – rozszczep kręgosłupa i wodogłowie. Proszę o informację, czy w przypadku rezygnacji przez Żonę z pracy, żeby sprawować nade mną opiekę, może ubiegać się o świadczenie pielęgnacyjne, czy raczej o specjalny zasiłek opiekuńczy? Nadmieniam, iż moja mama i brat żyją, jednak nie utrzymujemy realnie żadnych kontaktów. Czy do ubiegania się o te świadczenia, którekolwiek z nich, znaczenie ma fakt, iż jestem czynny zawodowo – umowa o pracę na czas nieokreślony? Z poważaniem

Szanowny Panie,

w Państwa przypadku Pana Żonie przysługiwać będzie specjalny zasiłek opiekuńczy (w kwocie 520 zł).

Specjalny zasiłek opiekuńczy przysługuje, jeżeli łączny dochód rodziny osoby sprawującej opiekę oraz rodziny osoby wymagającej opieki w przeliczeniu na osobę nie przekracza określonej kwoty. W 2017 r. jest to kwota 764 zł netto miesięcznie.

Z poważaniem,

Piotr Wojtewicz, aplikant adwokacki

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas