Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Czy jest dotacja na wykup mieszkania komunalnego?

03.07.2017
Autor: N.

Mam 30 lat. Jestem osobą gluchoniemą po mózgowym porażeniu dziecięcym. Rodzice złożyli wniosek o przydział mieszkania komunalnego z zasobow miasta, żeby nauczyć mnie samodzielnego życia, umieć robić opłaty za mieszkanie, prąd itp. Jest szansa wykupić mieszkanie za 10% ceny. MOJE MIESZKANIE TO MNIEJSZY CZYNSZ I ŁATWIEJ MI ŻYĆ. Czy PFRON może mi pomóc?

Szanowna Pani,

zgodnie z § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków Funduszu mogą być finansowane w części lub całości następujące rodzaje zadań:

  • sport, kultura, rekreacja i turystyka osób niepełnosprawnych;
  • zaopatrzenie w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze przyznawane osobom niepełnosprawnym;
  • likwidacja barier architektonicznych, w komunikowaniu się i technicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych;
  • rehabilitacja dzieci i młodzieży;
  • szkolenie i przekwalifikowanie osób niepełnosprawnych;
  • usługi tłumacza języka migowego lub tłumacza-przewodnika.

Tak więc są to podstawowe zadania, które są finansowane na poziomie powiatu i wprost nie wynika niestety z powołanego przepisu, aby można było sfinansować wykup Pani mieszkania.

Niemniej jednak proszę udać się do Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie celem zapoznania się z aktualną ofertą pomocy w Pani powiecie.

Ponadto PFRON realizuje dodatkowo programy ogólnopolskie, celem zapoznania się z aktualną ofertą pomocy proszę skorzystać z informacji zawartym na stronie PFRON.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas