Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zasiłek pielęgnacyjny – czy przysługuje?

12.06.2017
Autor: Barbara

Czy przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny? Mam ustalony umiarkowany stopień niepełnosprawności (do celów pozarentowych), doczytałam, że jeśli niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia, taki zasiłek przysługuje. Ja mam wpisane w moim orzeczeniu „trudne do ustalenia”, gdyż w czasie trwania mojej Komisji na pytanie, od kiedy choruję, odpowiedziałam „od urodzenia”. Nadmieniam, że choruję na astmę oskrzelową, a od wielu lat choroba ta znacznie się zaostrzyła. Nie występowałam wcześniej o orzeczenie, bo bałam się potwierdzenia faktu, że jestem chora. Teraz życie i astma mnie zmusiła. Pozdrawiam serdecznie

Szanowna Pani,

w myśl przepisów, zasiłek pielęgnacyjny przysługuje m.in. osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16. roku życia, legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21. roku życia. Jednak informacja o tym, że niepełnosprawność powstała przed 21. rokiem życia, musi być wpisana w orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli nie ma takiej informacji w orzeczeniu, zasiłek pielęgnacyjny nie przysługuje.

Jeśli nie minął czas odwołania od orzeczenia, może Pani złożyć odwołanie do wojewódzkiego zespołu orzekania o niepełnosprawności, wnioskując o wskazanie w orzeczeniu daty powstania niepełnosprawności.

Więcej informacji dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego znajdzie Pani m.in. na naszym portalu.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas