Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wygraj książkę Simony Kossak pt. „O ziołach i zwierzętach”

01.06.2017
Autor: Mat. dystrybutora, redakcja
Okładka książki: Simona Kossak wraz z łapą zwierzęcia, leżącego na przewóconym pniu, na głowie

Simona Kossak była znana z ukochania natury i ostrej walki o świat przyrody. Jednym z wielu jej dzieł jest opisana barwnym językiem książka pt. „O ziołach i zwierzętach”, która przedstawia w alfabetycznej kolejności właśnie spis ziół oraz zwierząt. To prawdziwa gratka dla początkujących zielarzy i wszystkich, którzy chcą odkryć bogactwo przyrody.

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele.

Ale dzięki Simonie Kossak okazuje się, że żadne z nich nie jest zwykłe ani banalne: są trujące rośliny, które uzdrawiają, takie, którymi przepędzano złe uroki, i takie, które najlepiej leczyły rany głowy. Poznamy zwyczaje seksualne korników, pokojową naturę dzików i przekonamy się, czy dymówki zimują w mule na dnie zamarzniętych jezior. Pojawią się też żurawie, sarny, wilki, rysie, rusałki czy ropuchy. Dziurawiec, fiołek, jarzębina czy bukwica.

„O ziołach i zwierzętach” to księga dziwów. Cudowny zielnik. Simona Kossak daje tu wyraz swojej niezwykłej wrażliwości, która ujawnia się w szczególnym widzeniu świata.

Wygraj książkę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „O ziołach i zwierzętach”, autorstwa Simony Kossak, ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Opisz krótko, co najbardziej zachwyca Cię w przyrodzie?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 15 czerwca 2017 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką pt. „O ziołach i zwierzętach”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami konkursu są Państwo: Rafał K. (Kębłowo) i Marta K (Miasto Lubawskie). Gratulujemy!

Komentarz

  • A miało być tak cudnie...
    Dorota
    09.06.2017, 15:26
    Wyprowadziłam się z miasta na łono natury - do Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Piałam z zachwytu nad miejscem gdzie będę mieszkać, na końcu drogi w samym lesie. Porządkowałam zadrzewioną działkę, przewoziłam zwały ziemi, przesiewałam, kopałam doły i rowy. Roboty się nie bałam i nie boję. Koło mnie zmienił się właściciel działki. Na miejsce starych wchodzą młodzi...Gdyby byli tam przede mną NIGDY ale to przenigdy tam nie zamieszkałabym . Hałasy, ignorowanie ludzi - sąsiadów, krzyki rozwrzeszczonych dzieciaków, niszczenie roślin sąsiadom. A gdy upomnę się o ciszę jestem wyśmiewana. I na cóż mi było wyjeżdżać z miasta? Czytałam o Pani Simonie i może to Ona podpowiedziała mi gdzie chcę mieszkać, trochę Jej pozazdrościłam. Ale Poznań to nie Bieszczady! Gdybym miała z 20 lat mniej to któż to wie...Dziś zadowalam się długimi spacerami z pieskiem po lesie, wypatrywaniem danieli, saren i drobnej zwierzyny. Upajam się niespotykanym ptasim trelem skoro świt. Nie mogę się doczekać grzybów bo wtedy znikam na całe dnie...byle tylko z dala od ludzkich niegodziwości. Las codziennie jest inny, inaczej pachnie inaczej wygląda. Ale najpiękniej i najbardziej kolorowo i wonnie jest pod koniec sierpnia. Wtedy do tej całej kompozycji dochodzą porykiwania i stękania jeleni. I to jest to co jeszcze mnie trzyma w tym miejscu

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas