Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wygraj książkę Simony Kossak pt. „O ziołach i zwierzętach”

01.06.2017
Autor: Mat. dystrybutora, redakcja
Okładka książki: Simona Kossak wraz z łapą zwierzęcia, leżącego na przewóconym pniu, na głowie

Simona Kossak była znana z ukochania natury i ostrej walki o świat przyrody. Jednym z wielu jej dzieł jest opisana barwnym językiem książka pt. „O ziołach i zwierzętach”, która przedstawia w alfabetycznej kolejności właśnie spis ziół oraz zwierząt. To prawdziwa gratka dla początkujących zielarzy i wszystkich, którzy chcą odkryć bogactwo przyrody.

Żeby się zachwycać, nie trzeba mieszkać w lesie – wystarczy rozejrzeć się przed blokiem, w parku, nad strumykiem. Wszędzie wokół rosną rośliny pozornie banalne – lebiodka, babka, macierzanka, pokrzywa. Żyją zwierzęta, na które na co dzień nie zwraca się uwagi – mrówki, winniczki, trzmiele.

Ale dzięki Simonie Kossak okazuje się, że żadne z nich nie jest zwykłe ani banalne: są trujące rośliny, które uzdrawiają, takie, którymi przepędzano złe uroki, i takie, które najlepiej leczyły rany głowy. Poznamy zwyczaje seksualne korników, pokojową naturę dzików i przekonamy się, czy dymówki zimują w mule na dnie zamarzniętych jezior. Pojawią się też żurawie, sarny, wilki, rysie, rusałki czy ropuchy. Dziurawiec, fiołek, jarzębina czy bukwica.

„O ziołach i zwierzętach” to księga dziwów. Cudowny zielnik. Simona Kossak daje tu wyraz swojej niezwykłej wrażliwości, która ujawnia się w szczególnym widzeniu świata.

Wygraj książkę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki pt. „O ziołach i zwierzętach”, autorstwa Simony Kossak, ufundowane przez Wydawnictwo Marginesy. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Opisz krótko, co najbardziej zachwyca Cię w przyrodzie?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 15 czerwca 2017 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką pt. „O ziołach i zwierzętach”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcami konkursu są Państwo: Rafał K. (Kębłowo) i Marta K (Miasto Lubawskie). Gratulujemy!

Komentarz

  • Piękno przyrody
    Andrzej Jakubczyk
    02.06.2017, 11:50
    Mamy czerwiec i przyroda przebudzona do życia , dlatego postanowiłem to opisać. Przyroda piękny widok, a w szczególności budząca się do życia. Na początku śnieg się topi. Potem przebiśniegi rozkwitają na biało. Po przebiśniegach jest trawa uschnięta a już dziś widzimy że jest coraz Zieleńsza. Pąki na drzewach się powoli rozwijają. W oddali słychać Wracające z ciepłych krajów do polski ptaki. Za ptakami troszkę niżej Widać wracającą do życia piękna łąka. Na której można się położyć I czuć się jak w niebie. Na polach zazielenia się zboże. Rolnicy wykonują Pierwsze wiosenne prace. Ptaszki coraz ładniej śpiewają. Słoneczko Coraz cieplej przygrzewa. Wiosna to najpiękniejsza pora roku. Budząca do życia się przyroda Sprawia że jestem weselszy i szczęśliwszy. Zafascynowany górską przyrodą zachwycam się krajobrazem, mgłami unoszącymi się nad zboczami, szczytami w których gra tęcza blasków jakie tworzą ostatnie promyki słońca. Szum drzew, orzeźwiająca woń kwiatów powoduje że dusza chciałaby wzlecieć, zatopić się w ciszę krajobrazu górskiego. Przyroda w swoim pięknie i bogactwie budzi chęć jej ogarnięcia wyzwala pragnienia poznania jej tajników, chęć pokonania prawideł rządzących świateł uniemożliwiających dogłębne poznanie każdego szczegółu tatrzańskiej natury. Drzewa to dom dla ptactwa, owadów, które w sierpniowym gorącu, po skwarnym dniu, ożywają wydając dźwięki miłe dla ucha. Kiedy zapada mrok drzewa też zasypiają, ciemność odziewa ich w smukłe korony. Ten widok fascynuje rośnie w nim wyzwolona dusza, pełna podziwu dla tych cudów natury.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas