Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Jednoosobowa działalność gospodarcza z dofinansowaniem

30.06.2017
Autor: R.

Dzień dobry, jestem osobą bezrobotną, mam tytuł technika ekonomisty o specjalizacji rachunkowość i finanse. Posiadam orzeczenie niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym (wzrok). Chciałabym założyć firmę jednoosobową z usługami księgowymi. Czy otrzymam wsparcie od Was?

Szanowna Pani,

Centra Integracja prowadzą aktywizację zawodową osób z niepełnosprawnością. W ramach Pani planów zawodowych mogłaby Pani skorzystać np. z jednego z projektów prowadzonych przez Integrację, w ramach którego jest możliwość porady u prawnika w kwestiach związanych z podejmowaniem własnej działalności gospodarczej. W tym celu należy skontaktować się  z właściwym ze względu na miejsce zamieszkania Centrum Integracja.

Natomiast w kwestii dofinansowania informuję, że osoba planująca rozpoczęcie działalności gospodarczej może uzyskać dotację ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Kwotę dotacji określa umowa cywilnoprawna, która określa obowiązki stron ją zawierających (starosty i osoby niepełnosprawnej). W większości powiatów wniosek można otrzymać w Powiatowym Urzędzie Pracy.

Proponuję Pani także zapoznać się z informacjami na naszym portalu na temat zakładania własnej firmy.

Zalecam też sprawdzenie, czy w miejscu Pani zamieszkania nie funkcjonuje podmiot typu inkubator przedsiębiorczości czy centrum wspierania przedsiębiorczości (jak np. Gdyńskie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości), gdzie uzyska Pani stosowną pomoc w zakresie dofinansowania.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas