Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

W Kaliszu powstał dom dziennej opieki m.in. dla osób z chorobą Alzheimera

26.05.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
Dłonie starszej kobiety ściskające dłonie pacjenta w szpitalu /www.sxc.hu

W Kaliszu powstał dom dziennej opieki dla osób z zaburzeniami neurologicznymi, po udarach oraz z chorobami Alzheimera, Parkinsona i demencją. Na dwuletni projekt przewidziano 1,5 mln zł.

To pierwsza taka placówka w ramach partnerstwa miasta z organizacją pozarządową. Dom uruchomiono w ramach projektu „Równi na starcie” w centrum opieki długoterminowej na Zagorzynku, prowadzonym przez fundację „Z Godnścią”.

Praca i opieka

- Ten dom jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców, którzy nie chcieli oddawać chorych członków rodziny do domów opieki społecznej – powiedziała wiceprezydent Karolina Pawliczak. – Do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej trafiało bardzo dużo wniosków o utworzenie takiego miejsca, żeby zapewnić chorym opiekę na kilka godzin.

Zdaniem wiceprezydent, placówka pomoże łączyć wykonywanie pracy zawodowej członków rodzin z opieką nad ich najbliższymi.

- Podopieczni wracają do swoich domów, kiedy ich opiekunowie kończą pracę – powiedziała wiceprezydent.

Podopieczni przebywają w ośrodku od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00 pod okiem wykwalifikowanej kadry: lekarzy, pielęgniarek i fizjoterapeutów. Pacjenci uczestniczą w rehabilitacji ruchowej, w zajęciach związanych z arteterapią oraz muzykoterapią. W ciągu dnia dostają dwa posiłki: drugie śniadanie i obiad.

Pieniądze się znajdą

Z domu dziennego pobytu korzysta już 15 osób, a do dyspozycji jest tylko 20 miejsc. Kolejni chętni mogą składać wnioski w MOPS lub w siedzibie fundacji. Dodatkowo uruchomiono dwa miejsca krótkookresowego pobytu całodobowego.

- Będą wykorzystane w szczególnych przypadkach, na przykład nagłego wyjazdu czy choroby opiekuna – wyjaśniła Pawliczak.

Wartość projektu wynosi 1,5 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych to 630 tys. zł. Fundacja „Z Godnścią” ma obowiązek zapewnienia wkładu własnego do projektu w łącznej kwocie 24 tys. zł. Pieniądze pochodzą z odpłatności za pobyt osób korzystających z opieki. Koszt miesięcznego pobytu wynosi 70 zł.

Wiceprezydent dodała, że projekt będzie kontynuowany przez miasto nawet wtedy, jeżeli po jego zakończeniu nie uda się pozyskać dofinansowania.

- Jest tak ogromne zainteresowanie tym programem, że będziemy go finansować ze środków własnych z budżetu miasta – podkreśliła.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas