Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Osoba niepełnosprawna z Białorusi – od czego zacząć?

07.07.2017

Dzień dobry! Proszę pomocy w takim pytaniu. Ja jestem obywatelką Polski. W najbliższym czasie planuję przeprowadzić do siebie swoich rodziców z Białorusi. Moja mama (63 lata) jest osobą niepełnosprawną (w wieku 30 lat miała wypadek samochodowy, ma 1 st. inwalid., w domu porusza się za pomocą balkonika, na ulice – wózek inwalidzki). Rodzice mają wizy z prawem pobytu na terenie RP na 186 dni. Ale w przyszłości planuję przywieźć ich na stałe. Od czego mam zacząć? Gdzie mam pójść? Powiem tak, nie oczekiwam od państwa polskiego jakichś zasiłków albo dużej pomocy w tej sytuacji, postaram się sama załatwić dla rodziców tu dobre warunki, ale osoba niepełnosprawna wymaga więcej, na przykład w sytuacji wyjazdu z domu do urzędu, załatwić sprawy. Jak to wygląda? Jakie papiery ja mogę zrobić (na przykład notarialnie), żebym te sprawy zalatwiała ja w jej imieniu, bo na Białorusi tak było możliwe? Mam dużo pytań, tylko nie wiem, od jakiej strony zacząć. Dziękuję serdecznie

Szanowna Pani,

Pani pytanie jest niestety bardzo ogólne. Informuję, że w przypadku konkretnych pytań można kontaktować się z Urzędem ds. Cudzoziemców (ul. Taborowa 33, 02-699 Warszawa). Na stronie urzędu można znaleźć także szereg przydatnych informacji.

Odpowiedź na wiele pytań uzyska Pani także w urzędzie wojewódzkim Pani miejsca zamieszkania, m.in. procedura uzyskania zezwolenia na pobyt stały toczy się w urzędzie wojewódzkim (wydział właściwy ds. cudzoziemców) w województwie, w którym mieszka cudzoziemiec.

W celu sporządzenia pełnomocnictwa w Polsce do działania w imieniu rodziców może Pani udać się do notariusza, który sporządzi odpowiedni dokument.

Z poważaniem,

dr Michał Urban, radca prawny

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas