Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Uzyskanie ulg dla osoby z epilepsją i orzeczeniem o stopniu umiarkowanym

07.07.2017
Autor: E.

Witam, chciałem zapytać, jak pomimo tego, że posiadam symbole 06-E i 10-N, jestem osobą chorą na padaczkę, biorę leki i mam stwierdzoną padaczkę lekooporną, mam 23 lata, dla organu ZUS oczywiście totalnie zdrową, która wynikła z powikłań, jakie mi wystąpiły po radioterapii oponiaka guza mózgu, wcześniej wycinano mi guza, który po raz 3 pojawił mi się niestety, i nie przysługują mi ulgowe usługi, w tym na przejazdy komunikacją ani autobusową, ani tramwajem, a zwykły basen nie państwowy uznaje moją ulgę, gdy pokażę tylko kartkę z orzeczeniem lekarskim. Jak mogę starać się o to, by móc bez względu na przejazd jakimkolwiek transportem podróżować na bilecie ulgowym lub z biletem zniżkowym ze względu na taki, a nie inny stan sytuacji, gdyż posiadam różne uprawnienia, w tym prawo jazdy itp. itd., które z dniem wystąpienia napadu w szkole podczas lekcji nie dawno, po zdaniu ich zostały zawieszone ze względów oczywistych i prawnych.

Szanowny Panie,

kwestia ulgowych biletów na przejazdy pociągami oraz autobusami została uregulowana w Ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Zgodnie z powołaną ustawą, ulgi generalnie przysługują osobom, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub osoby całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Tak więc posiadanie powyższych orzeczeń umożliwia najpełniej korzystanie z ulg przewidzianych w w/w ustawie.

Warto dodać, iż każde miasto ustala krąg osób, które mogą z ulgą bądź bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej, jak ma to na przykład miejsce w Warszawie, w której osoby z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności po ukończeniu 26. roku życia jeżdżą z 50% ulgą bądź bezpłatnie w zależności od rodzaju niepełnosprawności.

Odpowiadając na Pana pytanie, jeżeli stan zdrowia uległ pogorszeniu, może Pan spróbować złożyć wniosek o zmianę orzeczenia na stopień znaczny.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas