Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Problemy spółdzielni – miejsc pracy osób niewidomych

17.05.2017
Autor: Beata Dązbłaż, fot. Piotr Stanisławski
niewidomy mężczyzna z laską na dworcu

Brak waloryzacji dofinansowań do wynagrodzeń osób z niepełnosprawnością, zmiana przepisów dotycząca udzielania ulg we wpłatach na PFRON czy niestosowanie klauzul społecznych przy zamówieniach publicznych – to niektóre z problemów, z którymi borykają się spółdzielnie zatrudniające osoby z dysfunkcją wzroku.

- Naszym postulatem, od dawna zgłaszanym na różnych forach, jest też wysoki podatek za wieczyste użytkowanie gruntów – mówiła Dagmara Zdybek, prezes Organizacji Pracodawców Zatrudniających Osoby Niewidome na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku, który odbył się 11 maja br.

Asystenci i „getta”

Prezes Zdybek zwróciła uwagę na słabe finansowanie asystentów osób z niepełnosprawnością.

- Gdy zajmowało się tym miasto, lepiej to działało, teraz zajmuje się tym Powiatowy Urząd Pracy i finansowanie jest na poziomie 72 tys., a zapotrzebowanie na poziomie ok. 200 tys. zł. – dodała.

Obecnie jest w Polsce 16 spółdzielni zatrudniających w większości osoby niewidome i słabowidzące – dokładnie 1400 osób.

- O spółdzielniach mówi się, że są gettami, ale nic lepszego dotąd nie wymyślono – stwierdziła prezes Polskiego Związku Niewidomych Anna Woźniak-Szymańska. – Podpisuję się pod tymi problemami, również dołączając do nich zakłady pracy chronionej, którym jest Instytut Tyflologiczny – dodała. Wspomniała także, że PZN toczył z miastem proces przez 8 lat ws. podatku od wieczystego użytkowania gruntów.

Dopasowanie programów PFRON

Prezes PFRON Robert Kwiatkowski zaznaczył, że obecnie PFRON pracuje nad badaniami potrzeb osób z niepełnosprawnością, w których są wyszczególnione także osoby niewidome.

- W tych badaniach praca jest na bardzo odległej pozycji, jest to wciąż grupa słabozatrudnialna, wciąż jest też problem z edukacją. Jest także dużo barier wśród pracodawców – wyliczał prezes Kwiatkowski. – Dlatego tak ważne będzie przygotowanie Narodowego Programu Zatrudniania Osób Niepełnosprawnych. Przygotowywane badanie da nam szansę dopasowania programów do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówił.

Równocześnie podkreślił, że dopiero w lipcu będzie można dokonać podsumowania działania nowelizacji ustawy o rehabilitacji, jeśli chodzi o art. 22, czyli udzielanie ulg we wpłatach na PFRON.

- Na razie z naszej perspektywy nie widać tutaj spadku zainteresowania przez firmy tą kwestią – dodał.

Według Roberta Kwiatkowskiego klauzule społeczne są niewykorzystanym potencjałem, również przez administrację. Klauzule społeczne w przetargach na usługi pozwalają m.in. na pierwszeństwo firmom, które zatrudniają osoby zagrożone wykluczeniem społecznym.

- W Polsce powinny powstać jednolite standardy wsparcia osób niepełnosprawnych. Niektóre samorządy w ogóle nie przeznaczają środków na zatrudnienie osób niepełnosprawnych. Jeśli mamy w Polsce tylko 16 spółdzielni to może mógłby powstać jakiś wspólny program wspierający je, liczymy też na Państwa inicjatywę – zakończył prezes PFRON.

Mniejsza biurokracja

Dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Mirosław Przewoźnik zapewnił, że trwają prace nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji, które będą ogłoszone pod koniec czerwca br.

- Ich celem jest zmniejszenie biurokracji, również jeśli chodzi o art. 22, ale także warsztatów terapii zajęciowej – powiedział.

Na kolejnym posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. osób z niepełnosprawnością narządu wzroku będzie kontynuowany temat zatrudnienia osób niewidomych. Fundacja Szansa dla Niewidomych przedstawi wyniki przeprowadzonych badań dotyczących tego zagadnienia.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas