Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Nauka i praca. Porozumienie PFRON i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego

09.05.2017
Autor: inf. prasowa, fot. Nasilowski (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
Logo Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego na tle muru. Logo to orzeł w koronie, nad nim napis Solideo, pod nim UKSW, naokoło pełna nazwa uczelni po łacinie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) oraz Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie będą wspólnie działać na rzecz osób z niepełnosprawnością. Porozumienie w tej sprawie zostało podpisane we wtorek, 9 maja 2017 r., przez prezesa Funduszu Roberta Kwiatkowskiego oraz rektora UKSW ks. prof. dr. hab. Stanisława Dziekońskiego.

Porozumienie zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Ponadto obie instytucje przygotują oraz zrealizują program „Uniwersytet otwarty dla osób niepełnosprawnych”, w ramach którego zostanie przeprowadzony m.in. audyt obiektów UKSW. Porozumienie przewiduje też udoskonalanie serwisu internetowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie do potrzeb osób niepełnosprawnych, zgodnie ze standardem WCAG 2.0.

Kolejna z szeregu umów

W ramach porozumienia Fundusz oraz Uniwersytet będą organizować konferencje, seminaria i spotkania dotyczące problematyki osób z niepełnosprawnością, a także będą dążyć do utworzenia kierunku studiów podyplomowych oraz specjalizacji z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej. Dzięki współpracy, studenci i doktoranci UKSW będą mieli możliwość odbycia stażu lub praktyki w PFRON. Fundusz gotów jest też udzielać merytorycznego wsparcia studentom i doktorantom piszącym prace dyplomowe z zakresu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Porozumienie z UKSW jest elementem Programu Partnerskiego PFRON, którego celem jest zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością w instytucjach publicznych i spółkach Skarbu Państwa. Dotychczas wynegocjowano i podpisano porozumienia z TVP SA, Szkołą Główną Handlową, Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu, Pocztą Polską SA, Bankiem Pocztowym SA, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych oraz Przedsiębiorstwem Państwowym „Porty Lotnicze”.

Ponad 15 tys. studentów i doktorantów

UKSW to uniwersytet nowoczesny i innowacyjny w wielu obszarach. Jest wyższą uczelnią publiczną, której początki sięgają 1954 roku, kiedy to nosiła nazwę Akademii Teologii Katolickiej (ATK). Od 1999 roku działa jako Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) na mocy Ustawy z 3 września 1999 roku. Aktualnie uczelnia kształci ponad 15 tys. studentów i doktorantów na 10 wydziałach i 37 kierunkach studiów, posiada 13 uprawnień do nadawania stopnia doktora oraz dziewięć uprawnień do nadawania stopnia doktora habilitowanego.

Uniwersytet jest instytucją przyjazną osobom z niepełnosprawnością. Pełnomocnik Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych udziela pomocy przy rozwiązywaniu problemów związanych z funkcjonowaniem osób z niepełnosprawnością na uczelni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Zawracanie głowy.
    Blanka
    09.05.2017, 18:21
    Będą zatrudniać wykładowców ON? Marzących o rozwoju naukowym? Bardzo to pięknie, tylko ciekawe, ilu takich jest i zechce zamieszkać w Warszawie, gdzie ceny są masakryczne, a oni nie mają doświadczenia jako wykładowcy, zatem i nie wiadomo, czy zarobią na swoje utrzymanie. O rehabilitacji i rozwoju nie mówiąc. No, chyba, że UKSW poszukuje szatniarek z orzeczeniem. Akurat wyedukowanych, z kilkoma doktoratami i mgr ON nam nie brakuje, ale roboty dla nich nie ma. A ilu z tych planowanych 15 tysięcy się załapie na wykładowców? Czterech? "Fundusz oraz Uniwersytet będą organizować konferencje, seminaria i spotkania dotyczące problematyki osób z niepełnosprawnością, a także będą dążyć do utworzenia kierunku studiów podyplomowych oraz specjalizacji z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej" Najpierw zarówno PFRON jak i kadra UKSW musiałaby się na tym znać. bo przepisy to jedno, a fakty - drugie. A z konferencji i seminariów można sobie zrobić czopek, bo siedzenie i gadanie o tym, ze jest źle przyniesie może dotację dla UKSW i po kilka stówek za wykład dla prelegentów, ale sytuacji nie zmieni na jotę. Ergo: jedna, wielka strata czasu i pieniędzy, o ile realnie nie będzie zatrudniana kadra z orzeczeniami. Nie mówiąc już o tym, ze nadal nie ma ani słowa o tym, żeby do wykładów lingwistycznych dołożyć migowy, a to by mogło bardzo pomóc w administracji.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas