Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

15. Marsz godności w Białymstoku

09.05.2017
Autor: PAP, fot. sxc.hu
niebieski balon na tle zachmurzonego nieba

Osoby z różnymi niepełnosprawnościami, ich rodzice, opiekunowie, wolontariusze, przedstawiciele władz miasta przeszli we wtorek, 8 maja, ulicami Białegostoku w 15. Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych.

Mimo niesprzyjającej pogody - zimna i padającego śniegu - uczestnicy marszu przeszli główną ulicą miasta - Lipową - na Rynek Kościuszki, gdzie przygotowano festyn integracyjny z występami artystycznymi, zabawami, konkursami, prezentacjami prac artystycznych osób z niepełnosprawnością.

Pełnia praw

Jedna z organizatorek marszu, prezes Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie „Aktywni” Ludmiła Bogalska powiedziała, że marsz jest organizowany po to, by przypomnieć wszystkim o godności każdego człowieka. Odczytała przy tym fragment Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka o - jak to określiła - „oczywistości, ale takiej, o której trzeba ciągle pamiętać”, że „wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi w swojej godności i w swych prawach”.

- Prawa człowieka przysługują każdej osobie bez względu na płeć, język, kolor skóry, narodowość, pochodzenie społeczne, orientację seksualną, wyznanie, światopogląd, poglądy polityczne niepełnosprawność i jakąkolwiek inną cechę – odczytała Ludmiła Bogalska. – I niech nam to przyświeca zawsze – dodała.

Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Waldemara Kikolskiego w Białymstoku Ewa Łupińska powiedziała, że marsz pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami „są potrzebne”.

- Macie pełne prawa, pełne prawa, powtarzam, do spełniania swoich marzeń - tak jak każdy z nas – dodała.

Integracja

Organizację marszu wspiera miasto Białystok. Uczestniczący w marszu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział krótko do jego uczestników, że bardzo ważnym jest pokazywanie, że osoby z niepełnosprawnościami są ważne i szanowane. Życzył im i ich rodzinom, aby na co dzień odczuwały wsparcie miasta.

- Cieszmy się, że jesteśmy przez chwilę razem. Bawmy się – zachęcała uczestników festynu integracyjnego podlaska kurator oświaty Jadwiga Szczypiń.

Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną obchodzono we wtorek również w Mońkach (Podlaskie). Marsz i imprezę integracyjną przygotowało monieckie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas