Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zniżka w PKS tylko z opiekunem?

19.07.2017
Autor: A.

Witam. Posiadam grupę niepełnosprawności – stopień znaczny L-3. Mam 56 lat. Wykupiłem bilet PKS, powiedziałem, jaką posiadam grupę i odmówiono mi zniżki, ponieważ powiedziano mi, że zniżka przysługuje tylko z opiekunem, którego musiałbym mieć ze sobą, aby uzyskać ulgę. Proszę o wyjaśnienie powodów tej sytuacji. Pozdrawiam

Szanowny Panie,

w obowiązującym systemie ulg ustawowych, przysługujących osobom z niepełnosprawnością w komunikacji publicznej, osoba zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności jest uprawniona do ulgowych przejazdów.

Informacje dotyczące wysokości ulg można znaleźć na stronach poszczególnych przewoźników, a także na naszym portalu.

Jeśli osoba z niepełnosprawnością (zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności) podróżuje z opiekunem, on także ma uprawnienia do zniżki.

Natomiast z przepisów nie wynika, że osoba zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności może podróżować wyłącznie z opiekunem i że jeśli podróżuje samodzielnie, to nie ma prawa do zniżki. Wydaje się zatem, że niestety został Pan wprowadzony w błąd.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czas pracy osoby z niepełnosprawnością nie może przekraczać 8 godzin na dobę, a przy stopniu znacznym lub umiarkowanym – 7 godzin. Czy słusznie nie stosuje się tych zasad m.in. do osób zatrudnionych w ochronie?

Biuletyn

Wspierają nas