Przejdź do treści głównej

Sprawdź, co zwiedzić w dostosowanej Starej Oranżerii [WIDEO]

Statuetkę Lidera Dostępności 2017 w kategorii Obiekt zabytkowy Kapituła Konkursu „Lider Dostępności” przyznała Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią. Po remoncie w 2016 r. znajdujące się na terenie Łazienek Królewskich XVIII-wieczne wnętrza Starej Oranżerii stały się dostępne i udostępnione dla zwiedzających gości z niepełnosprawnością.

Stara Oranżeria to przykład nowoczesnego obiektu, w którym wykorzystane są najnowsze osiągnięcia techniki. Jednak dostępne mogą i powinny być również obiekty zabytkowe. Choćby po to, by osoby z niepełnosprawnościami mogły na równi z innymi zapoznawać się z naszą narodową tradycja i historią. Takim miejscem są Łazienki Królewskie, nagrodzone w kategorii Obiekt zabytkowy. To jeden z najbardziej znanych polskich zabytków. Może też służyć jako wzorcowy przykład udostępnienia przestrzeni zabytkowej wszystkim zwiedzającym.

Po remoncie w 2016 r. znajdujące się na terenie Łazienek XVIII-wieczne wnętrza Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Formiernią stały się dostępne dla osób mających problemy z poruszaniem się. Zwiedzającym niesłyszącym i słabosłyszącym zapewniony został dostęp do informacji, treści merytorycznych i edukacyjnych poprzez pętle indukcyjne w kasach i na wystawie, tłumaczenia na polski język migowy i aplikację. Osoby niewidome poznają obiekt dzięki możliwości dotykania rzeźb i aplikacji z audiodeskrypcją. Władze Łazienek zadbały o rozwiązania użyteczne, nowatorskie, niestygmatyzujące i uniwersalne, oraz o wysokie standardy obsługi zwiedzających, aby w obiektach dobrze czuły się też osoby ze spektrum autyzmu i starsze.


Zgłoszenia do 3. edycji Lidera Dostępności przyjmowane są do 25 marca 2018 roku. Wnioski konkursowe mogą nadsyłać dokonywać zarówno twórcy, jak i użytkownicy przestrzeni. Formularz zgłoszeniowy i regulamin Konkursu są dostępne na stronie integracja.org/lider-dostepnosci.


Jesteś ciekaw, które miasto w Polsce ma najbardziej nowoczesny plac miejski? Obejrzyj nasz materiał o Siechnicach.

Zobacz akademik, o którym marzą studenci z niepełnosprawnością.

Zapraszamy także do zobaczenia najdostępniejszej sieci placówek Uniwersytetu Warszawskiego.

Obejrzyj krótki materiał o Tomaszu Koniorze, nagrodzonym w kategorii Architekt Lidera Dostępności.

Zobacz film o Katowicach, które zwyciężyły w kategorii Samorząd oraz Grand Prix Lidera Dostępności. 

Przeczytaj relację z 2. edycji gali Lidera Dostępności w Pałacu Prezydenckim.


Autor i montaż: Magdalena Dąbek
Operator: Patryk Chuszno
Napisy: Angela Greniuk

Muzyka na licencji CC BY: „Landras Dream”, Jason Shaw
Źródło: Audionautix.com
Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/deed.en_US

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Powiązane filmy

Prawy panel

Wspierają nas