Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Francuska renta za pracę we Francji dla polskiego rencisty

04.07.2017
Autor: B.

Witam, jestem rencistką z powodu schizofrenii paranoidalnej od 17 lat, w 2008 po nowym leku (Solian) stopniowo poczułam się tak dobrze, że w latach 2009-2014 pracowałam w krajach francuskojęzycznych jako opiekunka osób starszych (jestem romanistką), z tego przepracowalam 16 miesięcy we Francji na umowę o pracę, zawsze informowałam ZUS o swojej działalności na komisjach. Cóż, jako jedyna pamiątka, oprócz francuskich druków RMUA, zostały mi 2 przepukliny w kręgosłupie (musiałam dźwigać osobę starszą).Teraz pytanie: jak przekonac ZUS wydział rent zagranicznych i francuski ZUS, że ta renta by mi się należała i w ogóle według Państwa wiedzy czy się należy? Wymieniam pisma z obu instytucjami od paru lat, boję się, że stracę nawet tą rentę, co mam, jak sie ZUS zdenerwuje. Warto walczyć o swoje?

Szanowna Pani,

warto pamiętać, iż w ZUS wyznaczone zostały jednostki, współpracujące z właściwymi instytucjami państw członkowskich przy rozpatrywaniu wniosków emerytalno-rentowych na podstawie rozporządzeń unijnych. Jeżeli chodzi o Francję, taką jednostką jest I Oddział ZUS w Warszawie Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych, ul. Senatorska 6/8 00-917 Warszawa.

Nie znając w pełni akt sprawy, trudno ocenić szanse na pozytywne załatwienie sprawy, niemniej jednak zawsze można zwrócić się do właściwej jednostki ZUS z odpowiednim zapytaniem.

Z poważaniem,

Grzegorz Jaroszczyk, prawnik

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas