Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Będzie praca na poczcie? Podpisano porozumienie z PFRON i ministerstwem

29.03.2017
Autor: Mateusz Różański
minister Rafalska podpisuje dokument, w tle prezes Zarządu PFRON Robert Kwiatkowski i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz

- Kluczowe znaczenie ma dla nas poprawienie dostępności do rynku pracy dla osób niepełnosprawnych, likwidacja barier architektonicznych, ale też poprawa wszystkich usług, które powinny być dla wszystkich jednakowo dostępne – powiedziała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska. Instytucją, która stoi przed wyzwaniami, o których mówiła pani minister, jest Poczta Polska, która z ministerstwem, Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych i PFRON podpisała porozumienia o współpracy na rzecz osób z niepełnosprawnością.

Porozumienie, podpisane 29 marca 2017 r., zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością zarówno w Poczcie Polskiej, jak i w Banku Pocztowym. W grudniu 2016 roku Poczta Polska była największym płatnikiem „kar” na PFRON za niezatrudnianie ustawowego odsetka osób z niepełnosprawnością.

- Liczę, że również na poczcie znajdą zatrudnienie osoby niepełnosprawne – powiedział przed podpisaniem porozumienia Krzysztof Michałkiewicz, Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. – Poczta zatrudnia ponad 70 tys. pracowników i ma ponad 7 tys. placówek. Liczymy, że w tych jednostkach będą powstawać dobre i stabilne miejsca pracy.

- Przez lata, ze względu na uwarunkowania branży pocztowej, zatrudnianie osób niepełnosprawnych nie miało aż takiego znaczenia – zapowiedział już po uroczystości Przemysław Sypniewski, prezes Poczty Polskiej. – Teraz, biorąc pod uwagę sytuację na rynku pracy, liczba pracowników z niepełnosprawnością będzie się zwiększała.

minister Rafalska, prezes Zarządu PFRON Robert Kwiatkowski i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski
Od lewej: minister Rafalska, prezes Zarządu PFRON Robert Kwiatkowski i prezes Poczty Polskiej Przemysław Sypniewski

Likwidacja barier architektonicznych i mentalnych

Jednak aby Poczta mogła zatrudniać więcej osób z niepełnosprawnością, kierowane przez nią placówki muszą być dla nich dostępne. Dzięki zaangażowaniu władz Poczty Polskiej, coraz więcej obiektów pocztowych jest dostępnych dla osób z niepełnosprawnością, za co ta instytucja otrzymała statuetkę Lidera Dostępności 2016 w kategorii „Sieć placówek”.

Celem porozumień podpisanych przez Pocztę Polską, Ministerstwo i PFRON jest wprowadzanie kolejnych udogodnień, takich jak usługi wideo tłumacza dla osób niesłyszących i likwidacja barier architektonicznych w urzędach pocztowych, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Oprócz tego pracownicy Poczty Polskiej odbędą szkolenia na temat specyfiki obsługi klienta z niepełnosprawnością i otrzymają poradnik pt. „Klient niepełnosprawny. Jak obsługiwać osoby niepełnosprawne”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Orzeczenie
    Alina
    03.02.2019, 13:44
    Nie mogę zrozumieć dlaczego jeśli mam stopień umiarkowany i jest to7 godzin pracy a wielu pracodawców nawet pracy chronionej nakazuje pracować po 8godzin.dlaczego nie jest to karane.w końcu po to są te dopłaty żeby nie pracować po8, godzin.
    odpowiedz na komentarz
  • Praca na Poczcie - tylko dla desperatów.
    Niepełnosprawny Pocztowiec - były już.
    01.08.2018, 01:10
    Wyjątkowa hipokryzja tej firmy. Pracując wiele lat w Poczcie przeszedłem ciężką chorobę, w wyniku której stałem się osobą niepełnosprawną. Po powrocie do pracy a także długich wahaniach i rozterkach dostarczyłem do pracodawcy zaświadczenie o stwierdzonej niepełnosprawności. Jaki finał tego działania ? Zostałem zdegradowany na podrzędne stanowisko w stosunku do zajmowanego (po ponad 25 letnim stażu pracy !) , obniżono mi kategorię pracowniczą z 7 do 2 grupy i obniżono pensję grubo ponad tysiąc złotych. W wyniku tej propozycji z tzw. "nie do odrzucenia" zostałem w praktyce zmuszony do zaprzestania pracy w Poczcie Polskiej. Czytanie powyższych artykułów wzbudza we mnie ogromne zdziwienie - gdzie taka idylliczna sytuacja w Poczcie występuje ? Chyba gdzieś bardzo daleko od tego biednego kraju jakim jest Polska. Zaznaczam, że sytuacja powyżej opisana miała miejsce w 2018r. Przestrzegam jednocześnie wszystkich desperatów chcących związać swe życie zawodowe z tą firmą - nie dajcie się oszukać by za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat nie obudzić się ręką w ... (wiadomo gdzie).
    odpowiedz na komentarz
  • Praca
    Andrzej
    21.04.2017, 08:53
    A jak z osobami chorymi na epi?
    odpowiedz na komentarz
  • praca
    OLIWIA
    05.04.2017, 11:53
    Chcę podkreślić coś bardzo ważnego , co się dzieje w URZĘDACH MIASTACH I WOJEWÓDZKICH i o oto przykład: Miejsce i otoczenie stanowiska pracy - budynek urzędu niedostosowany do poruszania się osób na wózkach inwalidzkich, - pomieszczenia niedostosowane do poruszania się osób niepełnosprawnych ruchowo Albo że mają przystosowania do poruszania osób niepełnosprawnych.pomieszczenia higieniczno-sanitarne w budynku nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych - budynek posiada podjazd dla osób niepełnosprawnych Inne informacje: W miesiącu poprzedzającym datę upublicznienia ogłoszenia wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w urzędzie, w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, nie wynosi co najmniej 6%.Do składania ofert zachęcamy również osoby niepełnosprawne. Moje pytanie brzmi po co to te urzędy takie rzeczy piszą ???W rzeczywistości jest tak ze takie osoby niepełnosprawne nie dostaną się do takiej pracy!!!! Niech ktoś mi powie kto dostał prace jako osoba niepełnosprawna ruchowo a już nie mówię na wózku. To przejaw dyskryminacji i braku empatii w tych urzędach. NIECH RZĄD WEŹMIE SIĘ ZA TE URZĘDY I COŚ ZMIENIĄ.!!!BO TO KATASTROFA.
    odpowiedz na komentarz
  • poczta i praca!!
    ewa
    02.04.2017, 23:40
    Już widzę jak poczta zatrudnia osoby niepełnosprawne?? ludzie lepiej idźcie do piekła niż tam pracować, pracowałam to wiem jak to jest, wyzyskują ludzi bez litości. Miałam 1/2 etatu a przecież nie odejdę od kasy w trakcie obsługi klienta, tylko muszę go obsłużyć, posegregować wpłaty które przyjęłam, wydrukować,sprawdzić,policzyć kasę oddać do kasy głównej/ to zajmuje pół godziny.nikt mi nigdy nie zapłacił za nadgodziny,
    odpowiedz na komentarz
  • To bzdura
    Bomba
    30.03.2017, 11:59
    To bzdura, że dawniej Poczta Polska nie potrzebowała zatrudniać ON. Zatrudniali przez firmy np. Pamar, ON często były traktowane po macoszemu i wykorzystywane przez etatowych pocztowców, a nierzadko lepiej od nich pracowały. Zabierano im godziny, ja w 2010 r. musiałam codziennie być 3h za 300 zł
    odpowiedz na komentarz
  • niepełnosprawna poszukująca pracy w Urzedzie
    poniżej 6%
    29.03.2017, 21:46
    W końcu coś drgnęło. Ja jestem osobą niepełnosprawną o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Ukończyłam studia administracyjne oraz technikum ekonomiczne. Od ponad roku staram się o prace w Urzędzie Miasta we Włocławku, w którym wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych permanentnie utrzymuje się poniżej wymaganego przepisami progu 6%. Jestem sprawna ruchowo, nie potrzebuje żadnych specjalnych podjazdów, ani toalet. Cały czas chodzę na te rozmowy rekrutacyjne, ale żeby dostać się chociaż na zwykłego referenta czy podinspektora to nie ma szans. Za każdym razem dziwnym trafem znajduję się ktoś ,,lepszy" i zostaje zatrudniony. Gdyby człowiek był zdrowy i nie był zdany na pomoc rodziny to by wyjechał jak najdalej od tego miasta, a że jest jak jest to tylko chodzi na te rozmowy rekrutacyjne i nie potrzebnie nadzieje sobie robi.
    odpowiedz na komentarz
  • Klamstwo
    Buczynski Dariusz
    29.03.2017, 21:32
    Mam lekka grupe niepelnosprawnosci mam problemy z poruszaniem sie mam chory kregoslup ktory nadaje sie tylko na operacje ale ZUS mi odmowil renty bo jestem dla nich zdrowy a takze orzecznictwo niepelnosprawnosci tez twierdzi ze stopien umiarkowany mi sie nienalezy .Prosze mi powiedziec jak mam znalezc prace w zakladzie pracy chronionej skoro z lekka grupa to ja sobie moge isc do ubikacji
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas