Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Konkurs książkowy! Polscy naukowcy ratowali Żydów. Poznaj tę historię

23.03.2017
Autor: Mateusz Różański
okładka książki Fantastyczne laboratorium doktora Weigla

Wojna ma to do siebie, że z jednej strony wyzwala w ludziach bezmiar okrucieństwa, a z drugiej pozwala im osiągnąć pełnię człowieczeństwa. Nazbyt często skupiamy się tylko na pierwszym aspekcie. Tylko czasami przypominamy sobie o heroicznych dokonaniach takich ludzi, jak polski biolog Rudolf Weigl. Weź udział w konkursie i wygraj książkę pt. „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla”.

Dziś mało kto o tym pamięta, ale oprócz dwóch wojen światowych w XX wieku, ludzkość toczyła niemniej krwawy bój. W poprzek linii frontów, okopów, granic państw i ideologii toczyła się walka z bakteriami tyfusu. Ta wyniszczająca choroba, przenoszona przez wszy, bardzo dobrze czuje się podczas wszelkiego rodzaju konfliktów i kataklizmów. Na froncie, w oblężonych miastach czy obozach dla uchodźców dokonywał się jej tryumf nad ludzką cywilizacją. Dlatego przez lata szczepionka na tyfus była równie pożądana, co nowe rodzaje śmiercionośnej broni.

Podwójna gra z chorobą i nazizmem

Właśnie o tym zapomnianym już fragmencie historii opowiada książka Arthura Allena pt. „Fantastyczne Laboratorium Doktora Weigla”. Tytułowy doktor Rudolfa Weigl to lwowski naukowiec, który podczas wojny został zmuszony do współpracy z Niemcami. Jego zadaniem była produkcja szczepionki na tyfus, który był dla wojsk III Rzeszy niemniej groźny niż radzieckie czołgi.

Dzięki podjętej przez Rudolfa Weigla grze, udało się nie tylko ocalić pracujących przed wojną w instytucie naukowców, ale nawet wysyłać szczepionkę do stworzonych przez Niemców gett, co pozwoliło uratować wiele ludzkich istnień. Miłośnicy kina mogą tę historię kojarzyć z wybitnego, choć odrobinę już zapomnianego, filmu pt. „Trzecia część nocy” Andrzeja Żuławskiego.

Książkę Arthura Allena czyta się jak dobrze napisaną powieść wojenną i nawet po jej zamknięciu, pozostawia ona w czytelniku żywe emocje. Warto po nią sięgnąć choćby dlatego, że odkrywa ona na nowo bohaterstwo polskich naukowców, którzy walczyli nie tylko z epidemią tyfusu, ale też w obliczu okrucieństwa wojny, umieli wspiąć się na wyżyny człowieczeństwa.

Wygraj książkę w konkursie!

Portal Niepelnosprawni.pl ma dla Czytelników dwa egzemplarze książki „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla”, autorstwa Arthura Allena, ufundowane przez Wydawnictwo Czarne. By wygrać jeden z nich, wystarczy przesłać na adres e-mail: konkursy@integracja.org:

  1. Czy Ty znasz jakąś ciekawą historię z czasów wojny, która dotyczy Twojej rodziny lub miejscowości?
  2. Dane adresowe do przesłania ew. wygranej.

Konkurs trwa od momentu ogłoszenia na portalu do 6 kwietnia 2017 r. włącznie. Najciekawsze odpowiedzi zostaną nagrodzone książką „Fantastyczne laboratorium doktora Weigla”.

Lista zwycięzców zostanie opublikowana na stronie konkursu.

Więcej w regulaminie konkursu.


Zwycięzcy konkursu to: Paweł M. z Łodzi i Elżbieta P. z Rejowca. Gratulujemy!

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas