Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opieka i świadczenia dla osoby z chorobą Parkinsona

13.03.2017
Autor: Łukasz

Witam, u mojej siostry stwierdzono chorobę Parkinsona, a dokładnie zanik wieloukładowy, choroba jest juz znacznie zaawansowana. Chora (43 lata) praktycznie nie jest już samodzielna, trzeba ciągle przy niej być i pomagać w najprostszych codziennych sprawach. Aktualnie jest na rencie. Jakie świadczenia jej przysługują, dodatkowa opieka pielęgniarki, dofinansowanie w zakupie leków, artykułów higienicznych, dofinansowanie do przystosowania mieszkania? Mieszkamy w woj. małopolskim. Gdzie szukać pomocy, u lekarza rodzinnego, innej poradni? Jakiej? Pozdrawiam, Łukasz

Szanowny Panie,

W obowiązującym systemie ulgi i uprawnienia zależą przede wszystkim od stopnia niepełnosprawności. Niestety, tej kluczowej informacji Pan nam nie podał.

Osoby z niepełnosprawnością mogą ubiegać się o rozmaite dofinansowania, np. do likwidacji  barier architektonicznych, technicznych i w komunikowaniu czy turnusów rehabilitacyjnych. Wnioski o środki składa się w powiatowym centrum pomocy rodzinie w miejscu zamieszkania.

Informacje dotyczące dofinansowań ze środków PFRON (Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) znajdzie Pan m.in. na naszym portalu.

Informacje dotyczące ulg przysługujących osobom ze znacznym stopniem niepełnosprawności (całkowita niezdolność do pracy i samodzielnej egzystencji) znajdzie Pan na naszym portalu.

Na portalu znajdzie Pan też informacje o ulgach i uprawnieniach przysługujących osobom posiadającym orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (całkowita niezdolność do pracy).

Jeśli Pańska Siostra wymaga całodobowej opieki, to być może osoba sprawująca opiekę mogłaby się ubiegać o specjalny zasiłek opiekuńczy.

Może Pan też zwrócić się do ośrodka pomocy społecznej o przyznanie m.in. usług opiekuńczych.

Informacje dotyczące świadczeń w ramach NFZ, np. świadczeń pielęgnacyjnych i opiekuńczych, można uzyskać w oddziale NFZ lub na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Z poważaniem,

Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas